Παναθηναϊκός – FC Bayern 86 - 76

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της FC Bayern στο ΟΑΚΑ με 86-76 σε αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 10-5, ωστόσο η FC Bayern μείωσε σε 12-10 στο επόμενο λεπτό και στο 6’ ισοφάρισε σε 12-12. Στο 7’ η γερμανική ομάδα προσπέρασε με 15-14 και στο 8’ ξέφυγε με 22-17, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 27-21. Οι πράσινοι προσπέρασαν με 30-27 στο 12’ και στο 14’ έκαναν το 35-30, ενώ στο 16’ ξέφυγαν με 40-33. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 17’ (43-33) με την FC Bayern να μειώνει σε 45-43 στο 19’ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 48-43. Στο 21’ οι πράσινοι ξέφυγαν και πάλι με 10 πόντους διαφορά (53-43) και στο 22’ έκαναν το 56-43. Οι Γερμανοί πλησίασαν σε 58-50 στο 25’ όμως στο 28’ ο Παναθηναϊκός πήρε… αέρα 19 πόντων (69-50) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 71-54.

Στο 32’ το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 74-61 με την FC Bayern να μειώνει σε 74-61 στο επόμενο λεπτό και σε 74-67 στο 34’ τρέχοντας ένα σερί 10-0. Ωστόσο, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 86-76.
 5
Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 24 (3), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3), Μπέικον 4, Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας  8 (2), Γκουντάιτις
FC Bayern (Τρινκιέρι): Μπαμπ 12 (2), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9, Γκιφάι 7, Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6, Ομπστ 12 (4), Ζίπσερ 3 (1), Γουίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίθαμ 11.

Σερέλης: «Το καλύτερο επιθετικό παιχνίδι μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με την FC Bayern: «Σήμερα ήταν ένα must win παιχνίδι για μας, ειδικά μετά από την ήττα από την ΑΕΚ. Ζητήσαμε από τους παίκτες να είναι πολύ επιθετικοί στην άμυνα, γιατί μόνο έτσι μπορείς να κερδίσεις. Παίξαμε πολύ καλά αμυντικά στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο. Όλοι όσοι μπήκαν στο παρκέ είχαν τον ίδιο στόχο και αμύνθηκαν με την ίδια προσήλωση. Επίσης, θέλω να πω ότι σήμερα ίσως κάναμε το καλύτερο επιθετικό παιχνίδι μας. Είχαμε καλές συνεργασίες, όπως δείχνουν οι 21 ασίστ. Δεν έγινε κάτι με αυτή τη νίκη, πρέπει να προχωρήσουμε. Συνολικά δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τη φετινή σεζόν. Τώρα, κοιτάμε μπροστά, το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Επειδή κάναμε μια καλή εμφάνιση, δεν χρειάζεται να μιλάμε πολύ. Οι καλές εμφανίσεις δυστυχώς δεν έχουν συνέχεια, παρουσιάζουμε σκαμπανεβάσματα. Χωρίς πολλές προπονήσεις είναι δύσκολο η ομάδα να αποκτήσει μια νέα φιλοσοφία. Αυτό που είναι σημαντικό, και το λέω συνέχεια, είναι ότι επειδή είναι μια κακή χρονιά για τον Παναθηναϊκό, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεχωρίζουμε παιχνίδια και να φαινόμαστε σαν να μην καταλαβαίνουμε τη σημασία των αγώνων».