Παναθηναϊκός – Alba Berlin 84 - 88

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε Alba Berlin στο ΟΑΚΑ με 88-84 σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 16 πόντους.

Η Alba Berlin ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2, ενώ στο 4’ έκανε το 12-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 14-11 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 21-13 στο επόμενο λεπτό και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-17. Στο 11’ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (17-29) και στο 12’ οι Γερμανοί ξέφυγαν με 34-20.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 39-34 στο 15’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-42 υπέρ της Alba Berlin. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 53-42 με τον Παναθηναϊκό να απαντά με σερί 8-0 για το 53-50 του 24’. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 54-54 στο 26’ και στο επόμενο λεπτό προσπέρασε με 57-56. Στο 29’ ξέφυγε με 68-63 με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 68-66.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 69-68 στο 31’ και στο 33’ έκαναν το υπέρ τους 75-71. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 9-0 και προσπέρασε εκ νέου με 80-75, ωστόσο εν τέλει η Alba Berlin πήρε τη νίκη με 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1, Τόμας 3 (1), Μπέικον 16 (1), Γκριγκόνις 15 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.
Alba Berlin (Γκονζάλες): Λο 13 (1), Σμιθ 14 (4), Ντέλοου3 (1), Βέτζελ 7, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7 (1), Κουμάντζε 7, Τίμαν 11, Σίκμα 6, Λάμερς 8, Ζούσμαν 10 (2).

Σερέλης: «Χάσαμε από την άμυνά μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Alba Berlin: «Χάσαμε από την άμυνά μας. Δεχθήκαμε σχεδόν 90 πόντους. Δεν παίξαμε όπως θέλαμε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι δεχτήκαμε πόντους στον αιφνιδιασμό. Δεν παίξαμε με σωστή ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο και δεχθήκαμε σχεδόν 50 πόντους.

Μόνο το 3ο δεκάλεπτο ήταν όπως το θέλαμε. Όμως δεν ήταν και αρκετό. Επίσης είχαμε μόλις 5/20 τρίποντα και 10 ασίστ, στατιστικά με τα οποία δεν μπορείς να νικήσεις σε παιχνίδι της Euroleague. Ωστόσο, επιμένω ότι το μεγάλο μας πρόβλημα ήταν η αμυντική μας προσέγγιση».