Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 96 - 89

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από το Περιστέρι bwin με 96-89 σε αναμέτρηση για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Πάρις Λι με 30 πόντους.

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3' βρέθηκε να προηγείται με 10-0,  με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να μειώνει σε 12-11 στο 7'. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-13 στο 8' και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-15.

Οι πράσινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 στο 12' και να προσπεράσουν με 28-23 στο 14'. Στο 16' το Περιστέρι bwin ισοφάρισε σε 33-33 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 42-39.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το υπέρ τους 47-42 στο 22' και το 53-48 στο 25'. Στο 26' ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (53-53) και στο 27' προσπέρασε με 58-56.

Tο Περιστέρι bwin πήρε εκ νέου του προβάδισμα στο 28' (61-58) και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 65-62. Στο 32' οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 73-65, ενώ στο 33' η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (75-65). Το Περιστέρι bwin ήταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους στο 37' (89-79) και έφτασε στη νίκη με 96-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 9, Φρανσίσκο 15 (1), Ραντάνοβ 10, Ντένμον 22 (3), Κασελάκης 11 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2), Χάμερ 17 (2), Περσίδης.
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 30 (4), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 14 (4), Μπέικον 15 (1), Πονίτκα 2, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 11.

Σερέλης: «Ήμασταν απίστευτα κακοί στην άμυνα, δίκαια το Περιστέρι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με το Περιστέρι BWIN: «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη δίκαιη νίκη. Σήμερα ήμασταν απίστευτα κακοί στην άμυνα και στη συγκέντρωση που χρειάζεται για να παίξεις ένα τέτοιο παιχνίδι. Χάσαμε δίκαια το σημερινό παιχνίδι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο».

Σε ερώτηση για το πώς μπορεί να βελτιωθεί ο Παναθηναϊκός στην άμυνα, απάντησε: «Υπάρχουν δύο πράγματα, το πρώτο είναι η προπόνηση. Από εδώ και πέρα θα έχουμε πολύ περισσότερες ημέρες για να κάνουμε προπόνηση. Το δεύτερο είναι η θέληση και η διάθεση που πρέπει να δείξουν κάποιοι για να βγάλουν αυτά που θα γίνονται στην προπόνηση. Το έχω πει κι αυτό πολλές φορές, όποιος το έχει, θα παίξει. Σίγουρα θα είμαστε διαφορετικοί στα playoffs. Από εκεί και πέρα το "διαφορετικοί" έχει να κάνει με τη νοοτροπία. Το αποτέλεσμα δεν μπορώ να το ξέρω, θα το δούμε στην πορεία».