Κολοσσός H Hotels – Παναθηναϊκός 47 - 89

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Κολοσσού H Hotels στη Ρόδο με 89-47 στον δεύτερο αγώνα της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 8-7 στο 5'. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 10-8 στο επόμενο λεπτό και στο 8' ξέφυγαν με 17-10 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-13.

Στο 12' οι πράσινοι μείωσαν σε 21-19 και στο 15' ισοφάρισαν σε 23-23. Στο 16' ο Κολοσσός H Hotels προσπέρασε με 27-23 με τον Παναθηναϊκό να περνά μπροστά στο σκορ με 28-27 στο 19' και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 32-27.

Στο 21' οι πράσινοι ξέφυγαν με 39-27, ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (27-45). Στο 24' έγινε το 54-31 και στο 28' έκανε το 64-38 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 64-40. Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (41-71) στο 32’ και στο 37’ έγινε το 80-45, πριν το τελικό 89-47 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 11 (3), Αγραβάνης 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 11, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 23 (5), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10
Κολοσσός H Hotels (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (2), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6, Γιανγκ 2, Κόφι 6, Ιορδάνου 4, Τιγκ 2, Γιαννόπουλος 11 (1), Χατζηνικόλας.

Σερέλης: «Περιμένουμε τον επόμενό μας αντίπαλο»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels: «Νομίζω ότι σήμερα δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι. Ήμασταν πολύ νωθροί και δώσαμε το δικαίωμα στον Κολοσσό στην 1η περίοδο να περάσει μπροστά και να παίξει πολύ καλά. Στη συνέχεια ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα. Τα παιδιά έκαναν ό,τι τους ζητήσαμε και κερδίσαμε εύκολα, προφανώς και λόγω των αρκετών απουσιών της ομάδας της Ρόδου. Αυτή η σειρά τελειώσει και περιμένουμε τον επόμενό μας αντίπαλο για τα ημιτελικά».