Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 73 - 58

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 73-58 από το Περιστέρι bwin στη δεύτερη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Basket League και πλέον η σειρά είναι στο 1-1. Πρώτος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Ματέους Πονίτκα με 17 πόντους.

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2' βρέθηκε να προηγείται με 6-0, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 10-9 στο 5' και να προσπερνά με 11-10 στο 6'. Οι γηπεδούχοι πηραν ξανά το προβάδισμα στο 7' (14-11) και στο 8' ξέφυγαν με 18-11. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-17 με το Περιστέρι να ξεφεύγει με 25-21 στο 14'. Στο 17' το σκορ έγινε 27-23 υπέρ των γηπεδούχων και στο 19' ξέφυγαν με 31-25, πριν το τέλος του ημιχρόνου με 33-29.

Το Περιστέρι έκανε το 36-29 στο 21' και στο 23' ξέφυγε με 46-32 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 46-39 στο 25'. Οι γηπεδούχοι πηραν διαφορά 16 πόντων στο 29' (59-43) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 61-46. Οι πράσινοι πλησίασαν σε 61-55 στο 33', αλλά στο 35' το Περιστέρι ξέφυγε με 68-55 και πήρε τη νίκη με 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 12, Ντένμον 14 (2), Κασελάκης 6 (1), Κόλμαν 5 (1), Μωραΐτης 5 (1), Πουλιανίτης 9 (1), Ραντάνοβ 6, Περσίδης, Χάμερ 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Μποχωρίδης, Πονίτκα 17, Γκριγκόνις 4 (1), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις 5, Π. Καλαϊτζάκης 13 (5/7 δίποντα) Λι 6, Παπαγιάννης 2, Αγραβάνης 5, Γ. Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς.

Σερέλης: «Δίκαια το Περιστέρι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της αναμέτρησης με το Περιστέρι: «Το Περιστέρι κέρδισε δίκαια. Ήμασταν σίγουροι για τον τρόπο τον οποίο θα αντιδρούσε . Δυστυχώς ύστερα από μια καλή και ελπιδοφόρα εμφάνιση δεν εμφανιστήκαμε όπως έπρεπε. Πνευματικά χάθηκε το παιχνίδι. Πέρα από οποιαδήποτε τεχνική προσέγγιση. Πνευματικά ήμασταν παντελώς ανέτοιμοι για αυτό το ματς.

Δεν ήταν τόσο το αμυντικό κομμάτι όπου και εκεί κάναμε λάθη. Βγήκαμε εκτός αγώνα πολύ γρήγορα εξαιτίας της επίθεσής μας. Δεν είναι μόνο τα ποσοστά που ήταν άσχημα, αλλά το γεγονός ότι ήρθαν από κακές επιλογές. Κάτι που μας δημιούργησε νευρικότητα στην επίθεση. Και οι καλύτεροι όσο αφορά την επίθεση και οι πιο έμπειροι έκαναν πράγματα εκτός από αυτά είχαμε πει. Και έτσι αυξήθηκε η διαφορά. Το Περιστέρι είναι μια πολύ καλή ομάδα. Και λόγω και της πίεσης που δεχθήκαμε ήμασταν τόσο κακοί».

Για τον λόγο που υπάρχει πνευματικό άδειασμα, είπε: «Υπάρχουν πολλές εξηγήσεις και ερμηνείες τις οποίες ωστόσο δεν μπορούμε να δώσουμε αυτή τη στιγμή. Τα συζητάμε κάθε μέρα. Στόχος μας είναι να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι για να πάμε στους τελικούς, κάτι το οποίο θέλουμε πολύ για να πάρουμε το πρωτάθλημα».