Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 89 -80

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 89-80 του Περιστερίου bwin στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-1 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους. Το τέταρτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (27/5, 19.15) στο Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-3 στο 2’ όμως οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 8-7 στο επόμενο λεπτό. Στο 4’ το Περιστέρι bwin ξέφυγε με 14-9, ωστόσο η αντίδραση των πράσινων ήταν άμεση με αποτέλεσμα στο 6’ να πάρει αέρα πέντε πόντων (19-14). Ο Παναθηναϊκός έκανε το 30-22 στο 9’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 30-24.

Στο 14’ το Περιστέρι bwin πλησίασε σε 34-33 και στο 18’ ισοφάρισε σε 44-44. Οι πράσινοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 49-44 στο επόμενο λεπτό, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (49-49).

Οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στην επανάληψη και τρέχοντας ένα σερί 10-0 για το 59-49 του 23’, ενώ στο 25’ ξέφυγαν με 66-52. Στο 27’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (71-53) υπέρ του «τριφυλλιού» και στο 29’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 71-58. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 76-59 για τον Παναθηναϊκό, που στο 32’ πήρε… αέρα 21 πόντων (83-62). Το Περιστέρι bwin μείωσε σε 83-59 στο 34’ και σε 83-74 στο 36’, όμως οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 16 (1), Γκριγκόνις 20 (4), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.
Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 7, Φραντσίσκο 19 (2), Κόλμαν 6, Μωραϊτης 12 (3), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1), Κασελάκης 8 (2), Χάμερ 10.

Σερέλης: «Να ματώσουμε σε όλα τα ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με το Περιστέρι bwin: «Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι αμυντικά. Επιτρέψαμε στο Περιστέρι να σκοράρει 49 πόντους. Και ήταν σημαντικό το γεγονός ότι σε αυτό το διάστημα πέντε παιδιά βρέθηκαν σε καλή μέρα και μπορέσαμε να σκοράρουμε πολλούς πόντους. Βέβαια όχι με την ομαδική λειτουργία που θέλουμε, κάτι που άλλαξε στα επόμενα 15 λεπτά. Δηλαδή στην 3η περίοδο και στα πέντε λεπτά της τελευταίας. Εκεί κρίθηκε και το ματς. Κάναμε αυτά που είχαμε πει στην άμυνα, ήμασταν ήρεμοι, κυκλοφορήσαμε τη μπάλα και κάναμε 19 ασίστ. Η σειρά είναι 2-1 και οι παίκτες έχουν καταλάβει ότι τίποτα δεν είναι εύκολο. Θα πρέπει να παλέψουμε και να ματώσουμε σε όλα τα παιχνίδια και ελπίζω το Σάββατο να φτάσουμε στις 3 νίκες και να πάμε στον τελικό».

Στο πρώτο ημίχρονο ο Σιλβέιν Φρανσίσκο είχε βάλει μπελάδες στον Παναθηναϊκό με τα ντράιβ του και όπως είπε: «ο Φρανσίσκο ξεκίνησε με δύο τρίποντα, αλλά τον στέλναμε στην πλευρά που θέλαμε. Μας έκανε πιο παθητικούς και πιο αδύναμους στο να τον αντιμετωπίσουμε και αυτό του έδινε αρκετούς διαδρόμου . Τελείωσε το ημίχρονο με 6 ασίστ και 18-20 πόντους. Και είναι δύσκολο όταν επιτρέπεις σ' έναν καλό παίκτη να έχει τέτοια απόδοση. Για αυτό είπαμε στο δεύτερο ημίχρονο να είμαστε επιθετικοί. Και η ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και γενικότερη σε όλους τους παίκτες και έτσι ξεφύγαμε με 20 πόντους και έβαλε το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο μόνο 10 πόντους».

Κλείνοντας αναφέρθηκε στην εμφάνιση των ψηλών της ομάδας: «Ο Γκουντάιτις πάντα είναι μαχητικός. Είδαμε σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με τον Φρανσίσκο και αυτό μας μπέρδεψε στη συμπεριφορά. Και οι ψηλοί μας παίκτες έμειναν λίγο πιο πίσω για να προστατεύουν αυτά τα ντράιβ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ μαχητικοί ο Παπαγιάννης με τον Αγραβάνη και αυτό έπαιξε ρόλο ώστε να δεχθούμε 10 πόντους. Όλη η ομάδα ήθελα να κερδίζει γιατί μας πλήγωσε η ήττα του Σαββάτου και αυτό ίσως να δημιουργεί και πίεση άγχος. Και όταν μπαίνεις δυνατά κα δεν σου βγαίνει το ματς και δέχεσαι καλάθια, γίνεσαι πιο διστακτικός».