Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 81 - 67

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Περιστερίου bwin στο ΟΑΚΑ με 81-67 στην πέμπτη αναμέτρηση της σειράς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και προκρίθηκε στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3’ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (11-6), ενώ στο 4’ έκανε το 14-6. Το Περιστέρι bwin μείωσε σε 14-10 στο 5’, με τους πράσινους όμως να ξεφεύγουν με 19-10 στο 7’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-17. Στο 11’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (28-17) και στο 13’ έγινε το 31-19. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-32 στο 18’ και έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στους δύο πόντους (41-39).

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 50-39 στο 24’, ενώ στο 25’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (56-41). Στο 28’ έγινε το 60-44 υπέρ των πράσινων και στο 29’ το 64-47, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 64-48.

Στο 34’ ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +19 (69-50) και η συνέχεια του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους πράσινους να παίρνουν τη νίκη (81-67) και μαζί την πρόκριση για τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 5, Λι 8 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς, Αγραβάνης 15 (1), Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 13 (1), Γκριγκόνις 16 (4), Μαντζούκας 7 (2), Γκουντάιτις 13.
Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Φραντσίσκο 16 (3), Κόλμαν 10 (2), Μωραϊτης 3 (1), Ραντάνοφ 1, Πουλιανίτης 6, Ντένμον 4, Κασελάκης 6 (1), Χάμερ 9, Περσίδης.

Σερέλης: «Πρέπει να δούμε τους τελικούς ως εξιλέωση για την κακή χρονιά»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με το Περιστέρι bwin: «Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη σημερινή νίκη και την πρόκριση στον τελικό. Ήταν μια δίκαιη νίκη. Θεωρώ ότι ελέγχαμε το παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε ένα διάστημα στα τελευταία τρία-τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου που έχουμε χάσει 4-5 πολύ εύκολα καλάθια. Με τον Γκουντάιτις, με τον Πονίτκα, τον Μαντζούκα. Κάτω από το καλάθι. Εύκολοι πόντοι για εμάς. Και αυτό μας δημιούργησε έναν εκνευρισμό και έδωσε το δικαίωμα στο Περιστέρι να μειώσει τη διαφορά και κλείσει το ημίχρονο στους δύο.

Το συζητήσαμε αυτό στο ημίχρονο και είπαμε με τα παιδιά ότι έπρεπε να βγάλουμε την άμυνα που είχαμε παίξει στα πρώτα 15 λεπτά και με αυτήν την άμυνα θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Κάτι που έγινε. Στο 3ο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά. X-factor στην επίθεση ήταν ο Αγραβάνης ο οποίος μας βοήθησε πάρα πολύ.
Kαι πήραμε μια διαφορά την οποία και κρατήσαμε εύκολα. Μετά από μια δυνατή σειρά καταφέραμε και περάσαμε στον τελικό. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη χρονιά που έχουν κάνει φέτος. Δίκαια απέδειξε ότι βρέθηκε στην 3η θέση στην κανονική διάρκεια και να ευχηθώ καλή συνέχεια στον μικρό τελικό».

Όσο για το αν οι παίκτες σκέφτονται αυτά που γράφονται για το «αύριο» της ομάδας είπε: «Έχουμε πάρα πολλά θέματα στον Παναθηναϊκό και προσπαθούμε να τα λύσουμε όλοι μαζί. Οι παίκτες δεν το σκέφτονται καθόλου. Ούτε και εγώ το σκέφτομαι. Παρόλα τα θέματα που έχουμε δεν έχουμε δείξει ότι δεν ενδιαφέρονται για το σήμερα ή σκέφτονται το μέλλον τους».

Για την έλλειψη χημείας ενόψει τελικών ανέφερε: «Ο Παναθηναϊκός επειδή δεν έχει πολλούς αυτοματισμούς, να μην κρυβόμαστε, και επειδή δεν έχει βρει χημεία θα πρέπει να ξεκινάει, να τελειώνει, να ζει, να σκέφτεται και να πεθαίνει με την άμυνά του. Όσες φορές η άμυνα είναι δυνατή και συμπαγής, είμαστε καλύτεροι και στην επίθεση. Αν σκεφτόμαστε από την επίθεση να κερδίσουμε τα παιχνίδια, τότε και η άμυνα γίνεται πολύ κακή. Όχι μόνο στον Παναθηναϊκό αλλά γενικά σε ομάδες που δεν έχουν καλή χημεία. Για τον Ολυμπιακό θα χρειαστούν πολύ περισσότερα πράγματα. Να είμαστε καλοί 40 λεπτά στην άμυνα γιατί παίζουμε με μια ομάδα που έχει όλον τον χρόνο πολύ καλή απόδοση. Έχασε στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα την Ευρωλίγκα οπότε δεν μας αρκεί ένα ημίχρονο ή ένα δεκάλεπτο. Θα πρέπει και στα 40 λεπτά να είμαστε πάρα πολύ προσηλωμένοι και να κάνουμε το κάτι παραπάνω όλοι από αυτό που επιτάσσει η τακτική».