Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75 - 52

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 75-52 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στην τρίτη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 11-9 στο 6’. Στο 8’ οι πράσινοι πλησίασαν στον πόντο (15-14) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-18. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 22-19 στο 12’ και στο 13’ ξέφυγαν με 25-19. Στο 16’ έγινε το 32-21 υπέρ του Ολυμπιακού και στο 17’ το 36-24, με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 36-26 1,5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 36-28.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 44-30 στο 23’ και στο 25’ οι πράσινοι πλησίασαν σε 44-36. Στο 27’ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 13ων πόντων (51-38), ενώ στο 29’ η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (57-40). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-41 και στο 31’ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 62-41. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 75-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης 9 (1), Σλούκας 14 (2), Λαρεντζάκης 6, Φαλ 11, Βεζένκοφ 7 (1), Παπανικολάου 3, Μπολομπόι 4, Πίτερς 3 (1), Μακίσικ 11 (1).
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4, Λι 11 (1), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 1, Γουίλιαμς, Αγραβάνης 4, Πονίτκα 6 (2), Γκριγκόνις 13 (2), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7.

Σερέλης: «Το 100% για τη νίκη στο ΟΑΚΑ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό: «Νομίζω ότι το παιχνίδι σήμερα κρίθηκε από την πολύ κακή επιθετική συμπεριφορά μας. Δυστυχώς η προσέγγισή μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, ήμασταν μπροστά για έναν πόντο. Στη συνέχεια όμως είχαμε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα με αλλαγές του Ολυμπιακού... Για άλλη μια φορά. Αυτό μας δημιούργησε νευρικότητα. Και αμυντικά... Παρ' όλο που δεν έχουμε δεχθεί πολλούς πόντους σήμερα, δεχτήκαμε πόντους που μπορούσαμε να αποφύγουμε σύμφωνα με το πλάνο που είχαμε. Μας πόνεσαν οι πόντοι που "τρώγαμε" σήμερα σε σχέση με τα άλλα δυο παιχνίδια. Ήταν πόντοι μέσα από το πλάνο μας.

Αυτό μας έφερε και άλλη νευρικότητα στην επίθεση και μοιραία χάθηκε το παιχνίδι με μεγάλη διαφορά. Το σκορ στην ημιτελική σειρά είναι 2-1. Επιστρέφουμε στο ΟΑΚΑ. Παρ' όλο που χάσαμε με μεγάλη διαφορά, δεν αλλάζει τίποτα στην προσέγγιση του παιχνιδιού. Θα δώσουμε το 100%, θα ετοιμάσουμε το παιχνίδι, να μπορέσουμε να κερδίσουμε και να γυρίσουμε να παίξουμε πέμπτο παιχνίδι εδώ».

Ακολούθως πρόσθεσε: «Οποιοσδήποτε παίκτης "βγει" για οποιαδήποτε ομάδα, θα είναι υπέρ. Και οι δυο ομάδες είχαν παιδιά που μέχρι τώρα δεν είχαν παίξει καλά. Σήμερα κάποια παιδιά του Ολυμπιακού έπαιξαν πολύ καλύτερα σε σχέση με τα πρώτα δυο παιχνίδια. Αυτό που έχουμε προσπαθήσει να κάνουμε στην ομάδα, πολύ δύσκολο βέβαια γιατί το rotation είναι αρκετά μικρό πλέον και οι αλλαγές που έγιναν αυτούς τους τρεις μήνες ήταν πάρα πολλές, είναι να προσπαθήσουμε να μην στηριχτούμε απολύτως σε κανέναν στην επίθεση. Το προηγούμενο παιχνίδι το κερδίσαμε με τον πρώτο σκόρερ μας να έχει 12 πόντους. Είναι ξεκάθαρο για εμάς ότι αμυντικά θα πάρουμε τις νίκες και όχι επιθετικά».