Μπαλτσερόφσκι

Cedevita Olimpija Ljubljana - Παναθηναϊκός 90-78

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 90-78 από την Cedevita Olimpija Ljubljana σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στη Λιουμπλιάνα. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 2-7, ενώ κράτησε τη διαφορά του από την Cedevita Olimpija Ljubljana, μέχρι οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν για το 11-12 στο 7’.  Μάλιστα, λίγο αργότερα, πήραν το προβάδισμα με 16-15, όμως οι πράσινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με κεφάλι στο σκορ (18-22). Οι παίκτες του τριφυλλιού βρήκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με τον πίνακα να αναγράφει το 22-34 στο 13΄. Ο Παναθηναϊκός κατέγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο 16ο λεπτό από τη σλοβένικη ομάδα με το 29-42, με την Cedevita να μειώνει σε 43-48 για το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εικόνα «τρέχοντας» σερί 10-0 και φτάνοντας στο +5 (53-48). Οι πράσινοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να γράψουν το 55-54 στο 25ο λεπτό και προτού ο αντίπαλος ξεφύγει και πάλι (62-54, 28’). Στον χρόνο που απέμενε, ο Παναθηναϊκός πλησίασε και έκλεισε την περίοδο στο 63-61. Η διαφορά αυξήθηκε για τη σλοβένικη ομάδα με το +11 (74-63) να αναγράφεται στον πίνακα του σκορ στο 33’. Μέχρι και το 36’ οι πράσινοι με τις συνεργασίες τους έκαναν το 79-73 και στο 38’ βρέθηκαν στο -4 (81-77), παρόλα αυτά το παιχνίδι έληξε υπέρ της Cedevita Olimpija Ljubljana με 90-78.

Τα δεκάλεπτα:18-22, 43-48, 63-61, 90-78

Παναθηναϊκός: Π.Καλαϊτζάκης 1, Βιλντόζα 9, Γκάι 8 (2), Μπαλτερόφσκι 15, Σλούκας 5, Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 9, Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 18 (4), Μαντζούκας 3 (1)

Cedevita: Ρέμπεκ 4 (1), Αρμάντ 7 (1), Σο 15 (2), Ράντοβιτς 12 (3), Κομπς 9 (1), Κρουζίνσκι, Μάτκοβιτς 17, Τζόουνς 8, Σκουκα 8, Κλόμπουτσαρ 6 (1), Σάσκοβ 4

Γιλντιρίμ: «Δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι»

Ο Τσενκ Γιλντιρίμ, εκ των άμεσων συνεργατών του Εργκίν Αταμάν, μίλησε μετά το τέλος του αγώνα στη Λιουμπλιάνα και δήλωσε: «Το δεύτερο φιλικό ολοκλήρωσε την παρουσία μας στη Σλοβενία, όπου είχαμε την ευκαιρία να δουλέψουμε στη χημεία μας. Όσον αφορά τον αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, αλλά δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι. Περιμένουμε τους διεθνείς παίκτες μας να ενσωματωθούν στην ομάδα και να συνεχίσουμε την προετοιμασία μας!».