Ο Γκριγκόνις

Παναθηναϊκός - U-BT Cluj Napoca: 98-82

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της U-BT Cluj Napoca με 98-82 σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο του τέταρτου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» που διεξάγεται στο Περιστέρι. Πρώτος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Λούκα Βιλντόζα με 16 πόντους.

Οι «πράσινοι» με πολλή ενέργεια και διάθεση και στις δύο πλευρές του παρκέ, ξεκίνησαν το ματς προηγούμενοι με 17-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η Cluj, όμως, απάντησε με ένα σερί 13-0 μέχρι το 8' (17-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 25-22. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι πράσινοι παρέμειναν σταθερά μπροστά, με το επιμέρους 12-5 στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου να στέλνει τη διαφορά στους 10 πόντους (54-44), με το οποίο και ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η διψήφια διαφορά του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε, ενώ το τριφύλλι κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με 14 πόντους (66-52) στο 25'. Οι Ρουμάνοι βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν με ένα σερί 7-0 (66-59) στο 27ο λεπτό, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον πίνακα του σκορ να αναγράφει το 76-69. Οι πράσινοι με πολυφωνία στην επίθεση και βελτιωμένη προσέγγιση στο πίσω μέρος του παρκέ, άνοιξαν την ψαλίδα μέχρι και στο +19 (95-76) στο 37'. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό, τελικά, να επικρατεί της Cluj με σκορ 98-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 54-44, 76-69, 98-82

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π.Καλαϊτζάκης 12(1), Βιλντόζα 16(1), Γκάι 5(1), Μπαλτσερόφσκι 13(1), Σλούκας 9(1), Αβδάλας, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 6(1), Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 14(4), Μαντζούκας 11(1).

Cluj: Γκούζμαν 5, Μετζέρις 8, Λαπούστε 2, Ροσνάφσκι, Σίλεϊ 11(2), Πέτριτς, Στιπάνοβιτς 8, Κάτε 15, Ματσιούκα 5(1), Έντι 8(2), Τζόουνς 15(1), Ρίτσαρντ 5(1).