Ο Γκιγκόνις κόντρα στο Περιστέρι

Περιστέρι bwin- Παναθηναϊκός 75-84

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου bwin με 84-75 στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο του τέταρτου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας». Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στον αγώνα και έπειτα από τρία λεπτά στο παρκέ αναβάθμισε το προβάδισμά του σε double score και 8-4. Το Περιστέρι bwin πλησίασε στον πόντο διαμορφώνοντας το 8-7, ωστόσο οι πράσινοι ξέφυγαν παίρνοντας διαφορά 7 πόντων (10-17) στο 5΄. Οι παίκτες του Αταμάν αύξησαν την απόστασή τους και σε διψήφια τιμή στο 8ο λεπτό με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 18-31. Το Περιστέρι bwin μείωσε σε 22-31 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός και μέχρι το 15’ επανέφερε τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο +12 (25-37). Το 39-30 του 16’ μετατράπηκε σε 41-35 με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και το ημίχρονο να κλείνει στο 48-44.

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, το Περιστέρι bwin πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο παιχνίδι (49-48) και με σερί 7-0 βρέθηκε στο +3 (51-48) στο 22’ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει λίγο αργότερα και με επιμέρους 4-10 να κάνει το υπέρ του 61-55.

Οι πράσινοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, ώσπου να σημειωθεί ακόμη μία εναλλαγή στο σκορ για το 64-63 της τρίτης περιόδου. Το τριφύλλι μετά το 67-63 του Περιστερίου bwin στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε τις απαντήσεις για να προσπεράσει και στο 34ο λεπτό να βρίσκεται στο 72-69. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να κρατά στα χέρια του το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να επιχειρούν να μειώσουν (75-79 στο 38’). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 84-75 υπέρ των πράσινων.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόζα 13 (3), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14, Σλούκας 10 (2), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14, Γκριγκόνις 15 (2), Μαντζούκας 11 (2).

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7, Ράγκλαντ 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4), Πουλιανίτης 8 (2), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 8 (1), Ζούγρης 5.