Ο Λεσόρ με τη Μακάμπι

Παναθηναϊκός - Maccabi Playtika Tel Aviv 89-77

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στη φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Maccabi Playtika Tel Aviv με 89-77 και ολοκλήρωσε νικηφόρα το αγωνιστικό του πρόγραμμα στο Nick Galis International Tournament της Ρόδου. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Ματίας Λεσόρ με 22 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με διάθεση και μέσα από τις συνεργασίες του κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 9-4 στο 4ο λεπτό, ενώ έφτασε και την απόστασή του στους 10 πόντους με 14-4 πολύ νωρίς στον αγώνα. Η Maccabi μείωσε σε 14-7 και πλησίασε στους 4 πόντους με το 17-13 στο 7’. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος 24-18.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι επιλογές της Maccabi την έφεραν στο -1 (26-25), όμως οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν απαντούσαν στις προσπάθειες των αντιπάλων τους διατηρώντας το κεφάλι στο σκορ (32-27 στο 13’). Μάλιστα, έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου μέρους με το 44-32 στο 19ο λεπτό, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-36 υπέρ του τριφυλλιού.

Το σύνολο του Κάτας επιχείρησε να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να κρατά το σκορ σε διψήφιες τιμές, με τον πίνακα να δείχνει το 52-41 στο 23’. Το 56-47 που χώριζε τους πράσινους από τη Maccabi στο 25ο λεπτό, μετατράπηκε σε 61-47 με ένα σερί 7-0 για το +14. Η ομάδα του Ισραήλ κατέβασε και πάλι σε μονοψήφια νούμερα, με το +10 για τον Παναθηναϊκό να αναγράφεται και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-59).

Το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο τρόπο και στην εξέλιξη της τέταρτης περιόδου. Η Maccabi έγραψε το 73-64 έξι λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο για να φτάσει και πάλι στο 85-71. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε υπέρ του τριφυλλιού με 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Γκάι 8 (1), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8 (2), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6 (2), Ερνανγκόμεθ 9 (1), Μήτογλου 11 (1).

Maccabi (Κάτας): Μπράουν 14 (1), Νίμπο 6, Μπόλντγουιν 9, Σόρκιν 8, Κοέν 3, Κλίβελαντ 4, Ριβέρο 14, Γουέμπ 2, Μέκορ 5 (1), Κόλσον 6 (1), Μπλατ 3 (1), Ντι Μπαρτολομέο 3 (1).