Ο Σλούκας κόντρα στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 64-77

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-64 στον ημιτελικό του Super Cup που διεξάγεται στη Ρόδο και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν το απόγευμα του Σαββάτου (30/09, 20:30) κόντρα στον Ολυμπιακό. Πρώτος σκόρερ στο παιχνίδι με τους Θεσσαλονικείς ο Ματίας Λεσόρ με 20 πόντους.

Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα που λειτούργησαν αναγνωριστικά, με το σκορ να είναι 6-3 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 4’. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε δικό του σερί για να περάσει πρώτη φορά μπροστά στο 5ο λεπτό με 6-7 και αργότερα να βρεθεί στο 6-10. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (9-10), με τους πράσινους να αναβαθμίζουν σε 9-15 και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-22.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμά του (21-25 στο 14΄), προτού ο ΠΑΟΚ ισοφαρίσει σε 25-25 περίπου 5 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στο 16’ παίκτες του Τακιανού πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 26-25, όμως το τριφύλλι αντέδρασε κάνοντας το 26-30 λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater (33-38).

Με την επιστροφή για το δεύτερο μισό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά του σε διψήφια τιμή, γράφοντας το 33-43 στο 22’. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο -3 μετά από επιμέρους 10-3 που έκανε σε εκείνο το διάστημα, με το σύνολο του Αταμάν να δίνει έξτρα ανάσα για το 43-50. Η διαφορά ανέβηκε στο +20 (45-65) για τους πράσινους με νέο σερί 15-0 για να ολοκληρωθεί έτσι το δεκάλεπτο.

Η απόσταση εκτοξεύθηκε στο +23 στην τελευταία περίοδο και όσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-74 3μιση λεπτά πριν το τέλος,

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν, Μακνίς 19, Χάρισον 13 (1), Φρίντρικσον 5, Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Μπελιαουσκας

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης 1, Γκάι 14 (4), Σλούκας 8 (1), Λεσόρ 20, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Βιλντόζα 11 (3), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ, Γκραντ 6, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 3, Μαντζούκας