Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-51

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 75-51 από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Super Cup 2023 που διεξάγεται στη Ρόδο. Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους.

Με υψηλό τέμπο και γρήγορες επιθέσεις κύλησε το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 5-2 και τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο (5-4) στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Η παραγωγή των πρασίνων είχε μείνει χαμηλά και έτσι βρέθηκαν σε απόσταση 10 πόντων από τον αντίπαλό τους (14-4) στο 8’.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 16-4, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τις τάξεις του 21-4. Στο 25ο λεπτό, το +22 υπέρ του Ολυμπιακού ήταν η κατάσταση στον πίνακα του σκορ, όσο το τριφύλλι αναζητούσε τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 32-9 με ένα μικρό σερί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες στο 37-11.

Με την επιστροφή από το ημίχρονο, οι παίκτες του Αταμάν είχαν τις λύσεις για να βγάλουν αντίδραση ώστε να μειώσουν σε 43-22 στο 25’ με επιμέρους 6-11 σε εκείνο το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να πλησιάσει περισσότερο με τη διαφορά να μένει σε παρόμοιο επίπεδο και το δεκάλεπτο να λήγει στο 56-34. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έκανε ξανά το +30 (64-34) με έξι λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Στο 28ο λεπτό, οι πράσινοι κατέβασαν την απόσταση στους 19 πόντους (67-48), ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε και το παιχνίδι έληξε στο 75-51 υπέρ των ερυθρολεύκων.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάνααν 12 (1), Παπανικολάου 10 (2), Πίτερς 4, Μιλουτίνοφ 10, Λούντζης 5 (1), Πάπας, Φαλ, Σίκμα 4, Τανούλης, ΜακΚίσικ 8

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι, Σλούκας 9, Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8, Ερνανγκόμεθ 15 (3), Π.Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3 (1)