Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78 – 88

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 88-78 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Στο 7’ ο Ολυμπιακός πήγε πλεονέκτημα τριών πόντων (15-18) και στο 8’ έκανε το 21-17. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 23-22, ενώ στο 11’ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 25-24. Στο 13’ οι πράσινοι έκαναν το 30-27 και στο 14’ ξέφυγαν με 35-29 . Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 16’ (39-29) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-36. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 48-44 στο 23’ και στο 27’ πλησίασαν στον πόντο. Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 59-52 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 59-57 στο 32’ και προσπέρασε με 62-59 στο επόμενο λεπτό. Στο 34’ έγινε το 63-59 υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως στο 35’ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εκ νέου με 66-63 ωστόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (74-74). Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ.), 78-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (2), Γκραντ 5, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (3), Ερνανγκόμεθ 13 (2), Μαντζούκας 1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 17 (2), Μιλουτίνοβ 15, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 2.

Αταμάν: «Στο τέταρτο δεκάλεπτο
σταματήσαμε να παίζουμε σύμφωνα με το πλάνο μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Αν με ρωτάτε πώς νιώθω... Θα καταλάβετε αν βάλετε τον εαυτό σας στη θέση μου. Χάσαμε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Και μάλιστα στην παράταση. Σίγουρα αυτό προκάλεσε μια έξτρα κούραση. Αν αναφερθώ στα θετικά, θα έλεγα πως η νέα ομάδα έδειξε την ικανότητά της να παίζει πολύ καλό μπάσκετ. Παίξαμε εξαιρετικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα απέναντι σε μια από τις καλύτερες και πιο έμπειρες ομάδες στην Ευρωλίγκα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο σταματήσαμε να παίζουμε σύμφωνα με το πλάνο μας, κάναμε πολλά λάθη. Δεν απαντήσαμε στην επιθετικότητά τους. Μας τιμώρησαν με το τρίποντο, θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα, σίγουρα ο Ολυμπιακός είναι πιο φρέσκος και έμπειρος. Κάναμε ένα γελοίο λάθος (σ.σ. με τον Λεσόρ) όμως αυτό είναι το μπάσκετ. Υπάρχει πίεση. Οι παίκτες μου έπαιξαν πρώτη φορά σε αυτή την ατμόσφαιρα. Υπήρχε νευρικότητα στο τέλος».

Αναφορικά με τον Κώστα Σλούκα, είπε: «Το είδαμε στο Σούπερ Καπ, περιμένουμε την παραπάνω επιθετικότητα του Ολυμπιακού απέναντι στον Σλούκα. Είναι ο βασικός παίκτης μας στην επίθεση. Μοίρασε την μπάλα όμως δεν είχαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε τις φάσεις. Χάσαμε μπάλες. Ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι. Ίσως παίζει με έντονα συναισθήματα, το μόνο σίγουρο είναι ότι ήθελε να κερδίσει, παίζει για τη νίκη, κουράστηκε στα τελευταία λεπτά».

Για τον ψυχολογικό παράγοντα στο ντέρμπι και την κατοχή του Ματίας Λεσόρ: «Αυτά συμβαίνουν στο μπάσκετ, μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε παίκτη, σε οποιονδήποτε αγώνα. Οι παίκτες μου έδωσαν ενέργεια και προσπάθησαν πολύ». Για τον περιορισμένο χρόνο του Κάιλ Γκάι, είπε: «Δεν τον χρησιμοποίησα πολύ. Στη θέση του Γκάι έχουμε τρεις έμπειρους παίκτες, τον Βιλντόζα, τον Σλούκα και τον Γκραντ. Δεν έδειξε καλή εικόνα αμυντικά απέναντι στον Κάνααν στο Super Cup. Γι' αυτό δεν έπαιξε πολύ απόψε».