Παναθηναϊκός – Απόλλων Π. Carna 112 - 60

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 112-60 του Απόλλων Π. Carna στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μωραϊτης με 16 πόντους. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του δημοσιογράφου, Βασίλη Γεωργίου, που έφυγε από τη ζωή την προηγούμενη Παρασκευή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 18-5, ενώ στο 7’ ξέφυγε με 23-7. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (28-8) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-12. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 46-23 στο 14’, ενώ στο 17’ η διαφορά έφτασε στο +29 (56-27). Στο 19’ έγινε το 60-27 υπέρ του Παναθηναϊκού πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 62-27.

Η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους στο 24’ (73-33), ενώ στο 26’ έγινε το 81-39. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 87-41 με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 32’ η διαφορά έφτασε στους 50 πόντους (95-45) και στο 34 έγινε το 103-48. Ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη με 112-60.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 62-27, 89-42, 112-60

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (2), Γκάι 6 (2), Μωραϊτης 16 (5), Μπαλτσερόφσκι 13, Σλούκας 8 (2), Γκραντ 11 (3), Αντετοκούνμπο 11 (1), Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 13 (1), Μήτογλου 4, Μαντζούκας 10 (1).
Απόλλων Π. Carna (Τζαμάκος): Γουάσιγκτον 13 (1), Μπλέιλοκ 7 (1), Βισσαρίου 5 (1), Όσμπον  4, Καφέζας 3 (1), Γκιουζέλης 9 (3), Φιλιππάκος 7 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 4, Μουράτος 5.

Αταμάν: «Αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα το ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε τους εντός έδρας αγώνα με τον Απόλλων Π. Carna: «Ξέραμε ότι αυτό το παιχνίδι δεν θα αλλάξει τη γνώμη μας για την κατάστασή μας. Ήταν ένα ματς πρωταθλήματος και το αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα. Κερδίσαμε τα πρώτα πέντε ματς, είμαστε πρώτοι και αυτό είναι καλό. Αύριο θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία μας για τον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου».

Σχετικά με την κατάσταση του Κέντρικ Ναν είπε: «Ο Κέντρικ Ναν έρχεται αύριο για να κάνει τις εξετάσεις του και την Τετάρτη θα προπονηθεί με την ομάδα. Θέλω να δω σε τι κατάσταση είναι. Η EuroLeague είναι μία λίγκα με δυναμισμό. Θα τον βάλουμε άμεσα στο ρόστερ».