Alba Berlin – Παναθηναϊκός 85 - 99

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 99-85 της Alba Berlin στο Βερολίνο σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 24 πόντους.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 12-6, ενώ στο 7’ έγινε το 21-16. Στο 8’ η γερμανική ομάδα ισοφάρισε σε 21-21, ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά με 27-21, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 27-26.  Στο 11’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 28-27, όμως στο 14’ το «τριφύλλι» πήρε τα ηνία προηγούμενο με 41-33. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 17’ (40-50), ενώ στο 19’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 60-44!

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 60-47, ενώ στο 24’ έγινε το 69-53. Στο 26’ η Alba Berlin μείωσε σε 72-60 και στο επόμενο λεπτό πλησίασε σε 72-63.  Ο Παναθηναϊκός έκανε το 77-64 στο 28’, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 79-70 στο 29’ και το δεκάλεπτο έκλεισε σε 82-70.

Η Alba Berlin μείωσε σε 84-78 στο 33’ με το «τριφύλλι» να κάνει το 88-78 στο 34’. Στο 37’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 93-80 και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 99-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99

Alba Berlin (Γκονζάλεθ): Μπράουν 17 (3), Προτσίντα 13 (3), Βέτζελ 8, Ντέλοου 9 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 6 (2), Σαμάρ, Ολίντε 8 (1), Κουνάντζε, Τίμαν 16, Μπιν 3 (1).
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα 13 (4), Μπαλτσερόφσκι 11, Σλούκας 14 (2), Γκραντ 7 (1), Ναν 6, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 16 (4), Μήτογλου 24 (2), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Σημαντική η νίκη μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Alba Berlin: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το ματς επιθετικά, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και στο πρώτο ημίχρονο βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ και ευστοχήσαμε. Επίσης παίξαμε με πολλά pick n roll, κυρίως από τον Μπαλτσερόφσκι τα οποία μας βοήθησαν να ρολάρουμε στην επίθεση. Στη συνέχεια ο Βιλντόζα ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα τα οποία και μας έδωσαν διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα δεν παράτησε το ματς και μας έβαλε πίεση, αλλάζοντας την άμυνά της σε ζώνη. Κάτι που μας δημιούργησε κάποια προβλήματα, όμως τελικά βρήκαμε τον τρόπο να σκοράρουμε ξανά. Πετύχαμε συνολικά 13 τρίποντα. Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς πριν από τη διπλή αγωνιστική και τα δύο ματς τα οποία θα δώσουμε στην έδρα μας».