Άρης Midea - Παναθηναϊκός 65-75

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 75-65 του Άρη Midea στο Nick Galis Hall σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά βρισκόταν στο 2-9 από τους γηπεδούχους. Ο Άρης μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (7-9) με το τριφύλλι να αντιδρά και να κρατά τα ηνία. Με δικό τους σερί, όμως, οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-14. Στα μέσα περίπου της περιόδου, οι πράσινοι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις που χρειάζονταν και με αναπάντητους πόντους πέρασαν μπροστά με 22-24. Ο Άρης πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 18ο λεπτό με 29-27, ωστόσο μετά από διπλή προσπάθεια ο Παναθηναϊκός έκανε το 29-31. Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 33-32.

Με επιμέρους 2-6 στα πρώτα δύο λεπτά του β’ μέρους, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν «έγραψαν» στον πίνακα το 35-38. Στο 24’ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6 με το 37-43, αλλά και το +7 (39-46) στο 26’ αγγίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Οι πράσινοι έπιασαν διψήφιες τιμές στην απόστασή τους κάνοντας το 44-55 στο 29’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και η περίοδος. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Άρης μετέτρεψε το 46-57 σε 53-57 με δικό του σερί μέχρι το 33’, με τον Παναθηναϊκό να απαντά έχοντας το δικό του καλό διάστημα (55-68 27’). Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πλησιάσουν, όμως το τριφύλλι είχε τις λύσεις και ο αγώνας έληξε υπέρ του με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 3 (1), Κατσίβελης 4, Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα 4, Γκάλινατ 11 (1), Τολιόπουλος 15 (4), Καρ 10, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 2, Καλόγηρος, Μπάνκστον 16.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα 9 (2), Γκραντ 9 (1), Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 10 (3), Μήτογλου 13, Καλαϊτζάκης 4, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 5 (1), Ναν, Λεσόρ 14, Μαντζούκας.