Παναθηναϊκός – Zalgiris Kaunas 73 - 71

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 73-71 της Zalgiris Kaunas στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-4 στο 4’ και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 στο 6’. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 15-13, ενώ στο 13’ ξέφυγαν με 23-18. Στο 15 οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 25-25, όμως η Zalgiris Kaunas βρήκε τον τρόπο να πάρει διαφορά εφτά πόντων (29-36) στο 18’. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (35-36) στο επόμενο λεπτό ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς προηγούμενους με 39-36.

Η Zalgiris Kaunas διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (42-46 στο 24’), αλλά στο 26’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 47-46. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με 50-47 αλλά στο 28’ ο Παναθηναϊκός επανάκτησε το προβάδισμα με 52-51.  Οι πράσινοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 53-52 με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ με 58-58 στο 34’.

Ο αγώνας διατήρησε τον χαρακτήρα του «θρίλερ» σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (1), Γκραντ 10 (1), Ναν, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 19 (4), Μαντζούκας 2.
Zalgiris Kaunas (Μακσβίτις): Έβανς 6, Μήτρου Λονγκ 6 (2), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 8, Σμιτς 15 (4), Μπουτκεβίτσιους 10 (1), Ουλανόβας 2, Μάνεκ 6 (2).

Αταμάν: «Δείξαμε χαρακτήρα και κερδίσαμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με την Zalgiris Kaunas: «Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε εννέα βολές. Στην επίθεση δεν παίξαμε το καλύτερο παιχνίδι μας. Στην άμυνα πήγαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση τα pick n pop σουτ του Ρόλαντ Σμιτς. Και αυτό είναι λογικό να συμβαίνει γιατί ο Μήτογλου κουράστηκε. Έπαιξε τέλειο παιχνίδι. Επιθετικά ένα καλό παιχνίδι, αλλά εντάξει. Στην άμυνα κουράστηκε. Και δώσαμε σουτ στον Σμιτς ο οποίος και ευστόχησε. Επιθετικά με τον Σλούκα και τον Γκραντ βρήκαμε σκορ σε σημαντικές στιγμές του αγώνα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και δεν τα πήγαμε καλά στα ριμπάουντ.

Αυτή τη σεζον έχουμε χάσει δύο εντός έδρας ματς στην παράταση. Τώρα δεν παίξαμε καλό μπάσκετ και δεν είμαι ικανοποιημένος, ειδικά από την επίθεσή μας. Όμως βρήκαμε τρόπους με τον χαρακτήρα μας, την επιθετικότητα και την άμυνα να φτάσουμε στη νίκη που θα είναι σημαντική για τα επόμενα ματς.»

Για τις 13 χαμένες βολές είπε: «Να υπάρχει πίεση αλλά την περασμένη εβδομάδα στο Βερολίνο είχαμε 90% στις βολές. Όμως εδώ είναι το γήπεδο μας και κάθε μέρα κάνουμε προπόνηση στις βολές. Είναι νέα ομάδα, νέοι παίκτες, νέα σεζόν. Ίσως εδώ να υπάρχει περισσότερη πίεση, ειδικά στις βολές. Όταν χάνεις βολές σε επηρεάζει και ψυχολογικά. Σκοράραμε 73 βολές και χάσαμε 13 βολές. Αν είχαμε ευστοχήσει σε τουλάχιστον πέντε θα είχαμε 80 πόντους. Κερδίσαμε όμως. Θα δούμε στο επόμενο ματς. Μην μετράτε την τελευταία βολή, εγώ ζήτησα από τον Γκριγκόνις να αστοχήσει».

Τέλος, αναφορικά με τον Έβανς σημείωσε: «Όταν αναλύεις τη Ζαλγκίρις, ο Έβανς είναι ο καλύτερος παίκτης σε πόντους και ασίστ. Έπρεπε να παίξουμε επιθετικά με hedge out και στις παγίδες. Ο Τζέραμι Γκραντ έπαιξε την τέλεια άμυνα πάνω του».