Partizan Mozzart Bet Belgrade - Παναθηναϊκός AKTOR 92-87

Ο Παναθηναϊκός AKTOR γνώρισε την ήττα από την Partizan Mozzart Bet Belgrade στην παράταση με 92-87 σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 12-7, ενώ στο επόμενο λεπτό έκανε το 15-9. Στο 8’ έγινε το 19-13 υπέρ του «τριφυλλιού» ενώ στο 9’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-18. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους πράσινους προηγούμενους με 21-20 και στο 13’ έγινε το 28-24. Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 32-24 στο 15’, ενώ στο επόμενο λεπτό το σκορ έγινε 36-28.

Η Partizan Mozzart Bet Belgrade μείωσε σε 36-32 στο 17’ και σε 36-34 στο 18’. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 37-36 στο 19’ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-38. Στο 21’ η Σερβική ομάδα ξέφυγε με 43-38 και στο 23’ έκανε το 48-42. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 48-47 στο 25’ και στο 28’ ισοφάρισε σε 50-50. Οι πράσινοι προσπέρασαν ξανά με 54-52 στο 29’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το υπέρ τους 56-54.

Το «τριφύλλι» ξέφυγε με έξι πόντους διαφορά στο 31’ (54-60) και στο 32’ έφτασε στο +10 (54-64). Στο 33’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 64-59 αλλά  στο 34’ ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 67-59 και στο επόμενο λεπτό το 71-61. Η Partizan Mozzart Bet Belgrade μείωσε σε 73-68 στο 37’, με τους πράσινους παρόλα αυτά να διατηρούν τα ηνία στο 39’ με το σκορ στο 76-78. Στα 35’’ πριν το τέλος το παιχνίδι βρισκόταν στο 78-78 με το χρονόμετρο να μηδενίζει δίχως να διαφοροποιηθεί η εικόνα.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (86-80), οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν επιχείρησαν να επιστρέψουν (88-85), όμως η Partizan Mozzart Bet Belgrade πήρε τη νίκη με το τελικό 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ.)

Partizan Mozzart Bet Belgrade (Ομπράντοβιτς): Βουκτσεβιτς 2, Λεντέι 23 (1), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (1), Σμάλαϊγκιτς 7, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2, Ντόζιερ 16 (2), Πονίτκα, Καμίνσκι 5, Καμπόκλο 12.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6, Γκραντ 14 (1), Ναν 19 (2), Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13, Μαντζούκας.

Αταμάν: «Παίξαμε τέλειο μπάσκετ για 38 λεπτά, στο τέλος πανικοβληθήκαμε και σταματήσαμε να παίζουμε άμυνα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Partizan Mozzart Bet Belgrade: «Νομίζω ότι παίξαμε τέλειο μπάσκετ για 38 λεπτά. Στα τελευταία 2 λεπτά πανικοβληθήκαμε και σταματήσαμε να παίζουμε άμυνα. Μέχρι τότε παίζαμε τέλεια άμυνα. Ο Κέβιν Πάντερ βρήκε τα σουτ, κάναμε λάθος, χάσαμε ένα λέι απ κάτω από το καλάθι. Παίξαμε ένα τέλειο παιχνίδι μακριά από την έδρα μας. Αξίζαμε τη νίκη. Ήμασταν καλύτεροι στην αξιολόγηση, είχε 106 μονάδες έναντι 93 της Παρτίζαν. Έπαιξαν καλύτερα στα τελευταία λεπτά για να πάρουν το ματς στην παράταση, όπου εμείς ξεμείναμε από ενέργεια.

Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με την συνολική εμφάνιση, σε μία τέτοια ατμόσφαιρα. Αυτή η εμφάνιση θα μας δώσει μεγάλη αυτοπεποίθηση για τα επόμενα εκτός έδρας μας. Πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καλύτερα τα τελευταία λεπτά. Όπως είπα και στους παίκτες μου στα αποδυτήρια, αυτή είναι η τρίτη μας ήττα στην παράταση. Πρέπει να μάθουμε να μην τα παρατάμε στον έξτρα χρόνο. Ίσως είναι λάθος που δεν κάναμε αλλαγές, αλλά είχαμε πάρει τον έλεγχο του ματς. Μόνο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό χάσαμε τον έλεγχο και σε εκείνο το σημείο ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξουμε παίκτες. Στην παράταση δεν είχαμε ενέργεια και δυστυχώς απόψε δεν είχαμε καλή συνεισφορά από τον πιο έμπειρο παίκτη μας, τον Κώστα Σλούκα».

Όσον αφορά τη χρησιμοποίηση του Λεσόρ σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και την παράσταση, ο κόουτς Αταμάν είπε: «Μιλήσαμε για αυτό στον πάγκο. Είχε μεγάλο κίνητρο και ζήτησε να συνεχίσει να παίζει και έτσι τον άφησα να παίζει. Ο Μπαλτσερόφσκι δεν είχε ρυθμό, ενώ ο Λεσόρ ήταν καυτός, για αυτό τον άφησα μέσα».

Τέλος, αναφέρθηκε στις δηλώσεις του Δημήτρη Γιαννακόπουλου για τις μεταγραφές: «Όχι δεν θα κάνουμε άλλες προσθήκες, είμαστε πλήρεις. Φυσικά την επόμενη χρονιά θα είμαστε ακόμα πιο δυνατοί στην αγορά, γιατί όλοι αντιλαμβάνονται ότι ο Παναθηναϊκός είναι μία σοβαρή ομάδα. Ο στόχος μας είναι, όμως, να φτάσουμε φέτος στα playoffs και στο Final Four. Αυτή τη στιγμή μας λείπουν δύο σημαντικοί παίκτες, ο Παπαπέτρου και ο Ερνανγκόμεθ, οι οποίοι νομίζω θα επιστρέψουν σε τρεις εβδομάδες στην ομάδα. Φέτος δεν υπάρχουν ανοιχτές θέσεις, του χρόνου θα δούμε».