Anadolu Efes – Παναθηναϊκός AKTOR 71-68

Ο Παναθηναϊκός AKTOR γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Anadolu Efes με 71-68, σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους ήταν οι Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ με 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκαν να προηγούνται με 7-2, ενώ στο 3’ ξέφυγαν με 14-4!  Στο 6’ η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (18-7) και στο 8’ έκαναν το 23-11, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-15.

Η Anadolu Efes έκανε το 25-15 στο 11’ και στο 14’ ξέφυγε με 30-17. Στο 18’ οι πράσινοι μείωσαν σε 34-27, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-31.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 38-36 στο 21’ και στο 22’ ισοφάρισε σε 38-38. Στο 24’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά με 44-38, όμως στο 26’ το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα με 45-44. Η Anadolu Efes έκανε το υπέρ της 50-48 στο 28’ όμως το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους πράσινους προηγούμενους με 52-50.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το υπέρ του 58-54, όμως με ένα επιμέρους 5-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 59-58 στο επόμενο λεπτό. Οι πράσινοι ανέβασαν και πάλι ρυθμό κάνοντας το σκορ 59-62 με 4 λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Οι εναλλαγές στα προβαδίσματα συνεχίστηκαν με την Efes να είναι στο 70-68 στα 49.7'' για το τέλος, όπου βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

Anadolu Efes (Τσαν): Λάρκιν 20 (2), Αλτούντας, Τούντσα, Γκαζί 2, Τόμσον 7, Γιλντίζι, Χόλατζ 3 (1), Οσμάνι 6 (2), Οτούρου 2, Ντάουμ 8, Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (3), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Χάσαμε τα τελευταία λεπτά του αγώνα με ανόητα λάθη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Anadolu Efes:  «Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ απόψε. Ένας από τους λόγους ήταν η καλή στρατηγική της Εφές, που έπαιξε διαφορετικά δίχως τους βασικούς της παίκτες. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι, κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος είχαμε τον έλεγχο, αλλά δώσαμε στους αντιπάλους μας 19 επιθετικά ριμπάουντ. Αυτό είναι απίστευτο για το επίπεδο της Euroleague. Επιπλέον, κάναμε 16 λάθη. Για άλλη μια φορά, χάσαμε τα τελευταία λεπτά του αγώνα με ανόητα λάθη. Κάναμε ένα φάουλ στο τρίποντο του Λάρκιν, που θέλω να ξαναδώ αν ήταν σκληρό φάουλ. Συγχαρητήρια στην Εφές. Με τους back-up παίκτες της πήρε μια σημαντική νίκη».