Παναθηναϊκός AKTOR – Real Madrid 78 - 90

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με 90-78 από την Real Madrid στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκαν να προηγούνται με 7-2, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 9-9 στο 5’. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι προσπέρασαν με 13-12 και στο 8’ έκαναν το 21-17. Η Real Madrid κατάφερε με ένα επιμέρους 5-0 να προσπεράσει με 22-21 στο 9’ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-23.

Στο 12’ οι Ισπανοί έκαναν το 30-25 και στο επόμενο λεπτό ξέφυγαν με 35-26. Οι πράσινοι απάντησαν με σερί 13-0 και στο 17’ προσπέρασαν με 39-35 και στο 18’ ξέφυγαν με 45-39. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με ένα επιμέρους 7-0 για το υπέρ 46-45.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επανάκτησε το προβάδισμα στο 23’ (51-48), ωστόσο η Real Madrid απάντησε με ένα επιμέρους 12-0 για το 60-51 του 26’. Στο 29’ οι Ισπανοί ξέφυγαν με 70-52 και το δεκάλεπτο έκλεισε το 72-55.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους 8-0 για το 72-63 του 33’. Η Real Madrid πέτυχε με ένα δικό της 5-0 να ξεφύγει με 77-63 στο 35’ και να φτάσει τελικά στη νίκη με 90-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 4, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (3), Λεσόρ 18, Γκριγκόνις 3 (1), Μήτογλου 15, Μαντζούκας.
Real Madrid (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Φερνάντες 3 (1), Καμπάτσο 8, Χεζόνια 19 (2), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10, Γιουλ 11 (3), Εντιαγέ 2, Μούσα 14 (4).

Αταμάν: «Άξιζε να νικήσει η Ρεάλ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Real Madrid:

«Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Όπως θα γνωρίζετε σήμερα επισκέφθηκα τον πρόεδρο Ερντογάν μετά τη συνάντησή του με τον κύριο Μητσοτάκη. Τον επισκέφθηκα στην πρεσβεία της Τουρκίας και μείναμε και μιλήσαμε μισή ώρα. Κάποιος στην Ελλάδα, κάποιος από τους φίλους σας, είπε μαλ@@@ιες. Ότι με ρώτησε γιατί ήρθα στον Παναθηναϊκό και ότι του απάντησα ότι ήρθα για να κερδίσουμε τη Φενέρμπαχτσε. Είναι τελείως μαλ@@@ιες. Εντάξει; Μιλήσαμε για τη φιλία μεταξύ των Ελλήνων και των Τούρκων, μιλήσαμε για την αθλητική κουλτούρα στην Ελλάδα, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Δεν είπαμε καμία λέξη για τη Φενέρμπαχτσε. Και όποιος το έγραψε θα πάω στο δικαστήριο για αυτούς. Είναι εντελώς μαλ@@@ιες. Ήθελα να το ξεκαθαρίσω γιατί είναι σημαντικό για εμένα».

Σχετικά με τον αγώνα ανέφερε: «Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο όμως και πάλι στα τελευταία λεπτά κάναμε γελοία λάθη. Ένα σημείο όπου ο Χεζόνια ευστόχησε σε τρίποντα και η Ρεάλ πήρε προβάδισμα ενός πόντους με τη λήξη. Στο δεύτερο ημίχρονο αστοχήσαμε σε πολλά ελεύθερα σουτ. Αν και είχαμε προετοιμαστεί για πικ εν ρολ, δεν καταφέραμε να μπούμε στη ρακέτα λόγω της παρουσίας του Ταβάρες. Η Ρεάλ είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης και παίζει σαν μηχανή. Εμείς δεν βάλαμε τα σουτ, κάναμε λάθη και η Ρεάλ άξιζε να νικήσει».

Και συνέχισε μιλώντας για τα όσα χρειάζεται ο Παναθηναϊκός να επιβληθεί της Ρεάλ: «Είχαμε προετοιμαστεί για την άμυνα της Ρεάλ και τον Ταβάρες ωστόσο ήμασταν πολύ άστοχοι. Ο Βιλντόζα είχε 0/5 τρίποντα. Δεν λέω ότι δεν έπαιξε καλά, γιατί αγωνίστηκε και 32 λεπτά. Ο Γκριγκόνις επίσης ήταν άστοχος. Και εμείς στο "3" κόντρα σε Χεζόνια και Ντεκ είχαμε μόνο τον Γκριγκόνις».

Όσο για το αν έπρεπε να μπουν κι άλλοι παίκτες στο rotation; «Αν αναφέρεστε σε παίκτες χωρίς μεγάλη εμπειρία όπως ο Μωραΐτης, ο Καλαϊτζάκης και ο Μαντζούκας, δεν μπορούμε να κερδίσουμε τη Ρεάλ. Αυτοί οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν την εμπιστοσύνη και τον χρόνο τους από το ελληνικό πρωτάθλημα. Η απόδοση των υπόλοιπων παικτών δεν ήταν καλή και έτσι χάσαμε το παιχνίδι».