LDLC ASVEL Villeurbanne – Παναθηναϊκός AKTOR 81-89

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εκτός έδρας της LDLC ASVEL Villeurbanne με 89-81 σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 19 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 6-6 στο 3’. Στα μισά του δεκαλέπτου το «τριφύλλι» βρέθηκε να προηγείται με 12-10 και στο 7’ έκανε το 17-14. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-17 στο 9’ ωστόσο το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους πράσινους προηγούμενους με 24-21.

Στο 11’ ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 27-21 και στο επόμενο λεπτό ξέφυγε με 30-21. Η διαφορά έφτασε στο +16 (25-41) για το «τριφύλλι» στο 15’ με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 41-30 στο 16’. Στο 18’ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (36-42) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 45-36.

Στο 21’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 50-38 και στο 25’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-47. Η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους στο 26’ (51-56) όμως στο 28’ οι πράσινοι έφεραν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-64). Η LDLC ASVEL Villeurbanne πλησίασε σε 64-58 στο 29’, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-60.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν το ματς στους δύο πόντους (65-67) στο 32’ και στο 33’ ισοφάρισαν σε 69-69. Στο 35’ ο Παναθηναϊκός AKTOR προσπέρασε με 76-72 και στο 37’ έκανε το 79-74. Οι Γάλλοι πλησίασαν στο 76-79 με τους παίκτες του Αταμάν να αντιδρούν και να φτάνουν στο +8 (76-84) με 1'50’’ να απομένει στο ρολόι. Η εικόνα δεν άλλαξε στο επόμενο διάστημα και οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 89-81 στην LDLC Arena.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89

LDLC ASVEL Villeurbanne (Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10, Καμπαρό 17, Τζάκσον 6 (2), Εγκμπουνού 9, Φαλ 13, Λαίτι 5 (1), Εντιαγιέ, Γιάκοβ.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (3), Γκραντ 1, Ναν 13 (3), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 19 (5), Μήτογλου 16 (2), Ερνάνγκομεθ 3 (1), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Πολύ σημαντική νίκη για εμάς, το μόνο που δεν πήγε καλά ήταν οι βολές»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε τους εκτός έδρας αγώνα με την LDLC ASVEL Villeurbanne: «Για εμάς είναι πολύ σημαντική νίκη, γιατί πιστεύω ότι η Villeurbanne έχει ένα καλό ρόστερ. Μπορεί να έχασαν κάποια παιχνίδια συνεχόμενα, ωστόσο ο Ποτζέκο είναι ένας πολύ επιτυχημένος προπονητής, ένας από τους καλύτερους σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Τώρα είναι προπονητής σε ομάδα Euroleague και παίζει πάντα όπως σήμερα. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό.

Το ξεκίνημά μας δεν ήταν τόσο καλό στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα και ξεκινήσαμε να κυκλοφορούμε την μπάλα πολύ καλά στην επίθεση, ιδιαίτερα με τον Σλούκα, που έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Είχε 18 πόντους και 12 ασίστ. Το μοναδικό που δεν πήγε καλά ήταν οι βολές.

Αλλά στο τέλος πήραμε σπουδαία βοήθεια από τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ειδικά στην άμυνα. Βρήκαμε πάλι την επιθετικότητα μας και πήραμε τη νίκη, που είναι πολύ σημαντική. Δεν θα είναι για καμιά ομάδα εύκολο να έρθει και να κερδίσει στην έδρα της Βιλερμπάν».