Valencia Basket – Παναθηναϊκός AKTOR 81-82

O Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε της Valencia Basket με 82-81 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λούκα Βιλντόσα με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2, ενώ στο 3’ έκανε το 9-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-8 στο επόμενο λεπτό και στο 5’ προσπέρασαν με 10-9. Στο 6’ έγινε το υπέρ τους 14-10 και στο 7’ οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 14-14. Η Valencia Basket ξέφυγε με 21-16 στο 8’ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-22.

Στο 12’ έγινε το 29-24 υπέρ της ισπανικής ομάδας που στο 13’ ξέφυγε με 33-26. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 36-33 στο 15’ και στο επόμενο λεπτό προσπέρασε με 37-36. Στο 17’ οι πράσινοι προηγήθηκαν με 40-38, όμως στο 18’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 45-40. Το «τριφύλλι» μείωσε σε 45-44 στο 19’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (47-47).

Στο 21’ οι πράσινοι προηγήθηκαν με 51-47 και στο 22’ ξέφυγαν με 54-47. Στο 25’ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (50-59), αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-57 τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 7-0. Το σερί έφτασε στο 10-0 και η Valencia Basket κατάφερε να προσπεράσει με 60-59 στο 27’, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 69-66.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 73-66 στο 32’ με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 73-69 στο 34’ όταν και πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην τελευταία περίοδο. Στο 36’ πλησίασε σε 73-70 και στο 37’ σε 77-75, ενώ στο 38’ ισοφάρισε σε 77-77. Η Valencia Basket έκανε το 80-77 στο 39' με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο (80-79), αλλά και να ισοφαρίζει στα 18'' πριν το τέλος. Με μία εύστοχη βολή ο Παναθηναϊκός έκρινε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη για να κλείσει τη "διαβολοβδομάδα".

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

Valencia Basket (Μούμρου): Χάρπερ 12 (3), Πουέρτο, Ρίβερς 7, Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Αροστέγι 5, Τζόουνς 10, Ίνγκλις 7, Γιόβιτς 5 (1), Ρόμπερτσον 6 (2), Ντέιβις 10, Οτζελέγε 13 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 19 (5), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Γκραντ 13 (1), Ναν 7 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου 11 (2), Ερνάνγκομεθ 4, Γκριγκόνις 11 (2), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Μεγάλη νίκη για εμάς, στα τελευταία πέντε λεπτά ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Valencia Basket: «Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες, ειδικά η δική μου ομάδα στην άμυνα δεν ήταν καλή. Είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ μετά τις χαμένες επιθέσεις της Valencia και στις καταστάσεις pick n’ roll του Τζόουνς. Παρόλα αυτά, μείναμε κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, περάσαμε μπροστά ακόμα και με 7 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά κάναμε πολλά λάθη στους αιφνιδιασμούς και μετά δεχθήκαμε τρίποντα στο transition, αφού δεν είχαμε ισορροπία στην άμυνα. Και έτσι χάσαμε τον έλεγχο του ματς.

Αλλά στα τελευταία 5 λεπτά παίξαμε επιθετική άμυνα, καταφέραμε να σταματήσουμε τον Τζόουνς και στη δική μας επίθεση πήραμε λύσεις από τους Βιλντόσα και Γκραντ. Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς, γιατί τα καταφέραμε χωρίς τον παίκτη-κλειδί μας και με τον Ναν να κάνει το χειρότερο φετινό του παιχνίδι. Αλλά φτάσαμε στη νίκη με τους Βιλντόσα και Γκραντ».