Παναθηναϊκός AKTOR – Περιστέρι bwin 90 - 75

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 90-75 του Περιστερίου bwin στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Τζέριαν Γκραντ με 26 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 7-5 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 10-9 στο επόμενο λεπτό. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με 13-10, αλλά στο 7' οι πράσινοι ξέφυγαν με 20-15 και με 23-17 στο 8'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-19 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 25-25 στο 12'.

Στο 13' ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 31-25, όμως στο 16' το Περιστέρι bwin προσπέρασε με 36-31 τρέχοντας ένα επιμέρους 11-0. Στο 17' οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 42-35 με τους πράσινους να μειώνουν σε 42-41 στο 19', πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 44-41.

Το Περιστέρι bwin ξέφυγε με 48-41 στο 21' και στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 48-45. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 55-49 με τους πράσινους να πλησιάζουν σε 55-54 στο επόμενο λεπτό. Το 60-54 υπέρ του Περιστερίου στο 26' έγινε 60-59 στο 27' με το "τριφύλλι" να προηγείται με 64-63 στο 29' και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 67-63.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 72-63 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό πήραν διψήφια διαφορά πόντων (78-65). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 80-71 στο 36’ αλλά στο 39’ έγινε το 88-75 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μωραϊτης 6 (2), Γκραντ 26 (4), Ναν 20 (2), Λεσόρ 6,  Αντεοκούνμπο 3, Γκριγκόνις 11 (2), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 12 (2).
Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου Λονγκ 4, Ράγκλαντ 14 (2), Ντάγκουνμπιτς 6, Ξανθόπουλος, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 4, Τόμπσον 13, Χουγκάζ 7 (1).

Αταμάν: «Χρειαζόμαστε δύο sold out»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με το Περιστέρι bwin: «Ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδι για εμάς στο ελληνικό πρωτάθλημα και αυτό για δύο λόγους. Το Περιστέρι είναι καλή ομάδα, πολύ δυνατή ομάδα και ύστερα από μια δύσκολη διαβολοβδομάδα με ταξίδι επιστρέφοντας το Σάββατο το πρωί ύστερα από μεταμεσονύκτια πτήση, δεν είναι εύκολο να παίξεις τέτοια ματς. Ξεκινήσαμε soft και προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το ματς χωρίς να καταβάλλουμε προσπάθεια και να είμαστε επιθετικοί. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο καταλάβαμε ότι εάν δεν έχουμε αυτά τα στοιχεία, τότε θα χάσουμε. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Χρήστος (σ.σ. Σερέλης) μου είπε να βάλουμε τον Μωραΐτη για να ασκήσουμε πίεση και ήταν πολύ απόφαση. Ο Μωραΐτης είχε περισσότερη ενέργεια και χάρη στην επιθετικότητά του και στο γεγονός ότι δεν ταξίδεψε μαζί μας και άλλαξε το μομέντουμ. Όλη η ομάδα άρχισε να παίζει με επιθετικότητα. Επιθετικά είχαμε ένα καλό ματς. Ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς».

Και συνέχισε: «Σίγουρα θα δω τα λάθη των παικτών μου γιατί για τρία δεκάλεπτα κάναμε πολλά λάθη. Ελπίζω και στην επιτροπή διαιτησίας θα δουν και θα αναλύσουν τους διαιτητές. Να δουν εάν ήταν καλοί ή όχι. Ξέρουν περισσότερα από εμένα. Εάν αναλύω εγώ τους παίκτες μου, τότε πρέπει και εκείνοι να αναλύουν τους διαιτητές και να παίρνουν αποφάσεις. Αν ήταν σωστοί, τότε εντάξει».

Σε ερώτηση για τα προβλήματα και την κούραση ενόψει της επόμενης διαβολοβδομάδας απάντησε ότι: «Όλοι πρέπει να είναι έτοιμοι. Η κούραση δεν αποτελεί δικαιολογία. Και η Εφές θα είναι κουρασμένη μετά την τετραπλή παράταση και το εκτός έδρας ματς που έδωσε μετά. Και εμείς έχουμε τραυματισμούς όπως του Παπαπέτρου. Όλοι πρέπει να είναι έτοιμοι. Και σε αυτό θα χρειαστούμε ένα sold out ΟΑΚΑ όπως ακριβώς και με τον Ερυθρό Αστέρα. Γιατί όταν οι παίκτες κουράζονται, παίρνουν ενέργεια από τη βοήθεια των φιλάθλων. Το είδαμε και σήμερα, που δεν ήταν sold out, η παρουσία τους ήταν σημαντική. Την προσεχή εβδομάδα τους χρειαζόμαστε περισσότερο από κάθε άλλη φορά».