Παναθηναϊκός AKTOR – Anadolu Efes 83 - 76

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 83-76 της Anadolu Efes στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς προηγούμενοι με 5-0, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να αντιδρά και με σερί 12-0 να προσπερνά με 12-5 στο 4’. Στο 7’ οι πράσινοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (18-7) με την Anadolu Efes να μειώνει σε 21-14 στο 9’ Το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +11 (25-14) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο 11’ ξέφυγε με 30-14. Στο 13’ η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους για τον Παναθηναϊκό AKTOR (38-26) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 38-25 στο 16’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 51-35 και στο 21’ έγινε το 54-35.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 μειώνοντας αρχικά σε 54-40, ενώ στο 25’ πλησίασαν σε 59-51. Στο 27’ η Anadolu Efes έριξε τη διαφορά στους εφτά πόντους (64-57) με τους πράσινους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 68-57.

Στο 31’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-60 και στο 33’ το «τριφύλλι» έκανε το 74-60. Στο επόμενο λεπτό η Anadolu Efes έριξε εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (76-67) και στο 35’ πλησίασε σε 76-70! Στο 38’ η τουρκική ομάδα πλησίασε στο σουτ (76-73) και στο 39’ οι πράσινοι έκαναν το 79-73. Ο Παναθηναϊκός πήρε… αέρα οκτώ πόντων 46’’ πριν το τέλος (81-73) και έφτασε τελικά στη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 6 (2), Ναν 14, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο 6, Γκριγκόνις 24 (7), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 14 (2).
Anadolu Efes (Τζαν): Λάρκιν 9 (2), Μπομπουά 16 (2), Μπράιαντ 12, Γκαζι, Τόμπσον 8 (1), Πλάις 13 (3), Χόλατζ, Οτούρου 4, Ντάουμ 5 (1), Γουίλις 9 (3).

Αταμάν: «Σημαντική η άμυνα στον Λάρκιν»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Anadolu Efes: «Ξεκινήσαμε εξαιρετικά το παιχνίδι. Το σχέδιό μας ήταν να σταματήσουμε τους περιφερειακούς τους. Η Εφές έχει ίσως την καλύτερη γραμμή περιφερειακών στην EuroLeague με τον Λάρκιν, τον Μπομπουά, τον Μπράιαντ, τον Τόμπσον. Ειδικά στον Λάρκιν παίξαμε εξαιρετική άμυνα, με τον Γκραντ να τον παίζει ένας εναντίον ενός. Κάναμε και παγίδες πάντα. Είχαμε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαμε τα ανοιχτά σουτ με τον Γκριγκόνις, που ήταν άριστος στα μακρινά σουτ.

Στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε να παίζουμε καλή άμυνα στους περιφερειακούς, αλλά χάσαμε λίγο τους ψηλούς και έτσι οι Πλάις - Γουίλις έβαλαν έξι τρίποντα. Αυτά τα σουτ έβλαψαν λίγο την άμυνά μας, αλλά και πάλι κρατήσαμε την Εφές στους 76 πόντους, κάτω από το μέσο όρο τους δηλαδή.

Επιθετικά κουραστήκαμε λίγο στο δεύτερο μέρος, κάναμε κάποια λάθη και δεν είχαμε τόσο καλή κυκλοφορία της μπάλας. Παρά ταύτα πήραμε την νίκη κόντρα στην Εφές, που είναι καλή ομάδα. Ναι μεν έχει χάσει συνεχόμενα παιχνίδια, αλλά παίζει καλό μπάσκετ».