Παναθηναϊκός AKTOR - AS Monaco 88 - 63

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 88-63 της AS Monaco σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 88-63 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 7-3 στο 4’. Στο 5’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 15-5, ενώ στο 6’ η διαφορά έφτασε στο +13 (18-5). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-9 στο επόμενο λεπτό, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 24-9 στο 9’ και να κλείνει το δεκάλεπτο με 27-12.

Οι πράσινοι έκαναν το 32-16 στο 12’ όμως η AS Monaco μείωσε σε 34-25 στο 14’. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 37-25, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-30.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 45-33 στο 22’ με τους πράσινους να κάνουν το 49-33 στο επόμενο λεπτό. Η διαφορά παρέμεινε στους 16 πόντους μέχρι το 25’ (55-39) και στο 27’ έφτασε στους 19 (58-39). Οι πράσινοι ξέφυγαν με 62-39 στο 28’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 64-44.

Η AS Monaco πλησίασε σε 64-52 στο 32’ τρέχοντας ένα επιμέρους 8-0. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι ξέφυγαν με 69-52 και με 76-56 στο 35’. Τελικά ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε άνετα στη νίκη με 88-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαιτζάκης, Μωραΐτης 3 (1), Σλούκας 3 (1), Γκραντ 8 (2), Ναν 21 (2), Λεσόρ 23, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνάνγκομεθ 10 (2), Μήτογλου 12 (2).
AS Monaco (Ομπράντοβιτς):  Μπλόσομγκεϊμ  3, Μπράουν, Ντιαλό 4, Κορνελί 5 (1), Τζαιτέ 2, Ουόκερ 3 (1), Μοτιεγιούνας 13 (1), Κουαταρά 7 (1), Στραζέλ 11 (2), Χολ 4, Τζέιμς 11 (3).

Αταμάν: «Ικανοί να φτάσουμε σε όλους μας τους στόχους»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την AS Monaco: «Ήταν ένα εκπληκτικό ματς. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με εξαιρετική άμυνα, ειδικά απέναντι στον Μάικ Τζέιμς. Δεν ήταν δύσκολο να προετοιμάσουμε το παιχνίδι γιατί χρησιμοποιήσαμε την ίδια στρατηγική όπως και στην αναμέτρηση με την Εφές και την άμυνα πάνω στον Λάρκιν. Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε δύο πολύ καλά ματς καθώς σταμάτησε τόσο τον Λάρκιν, όσο και τον Τζέιμς. Ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα, ήμασταν επιθετικοί, γυρίσαμε έξυπνα την μπάλα και κάναμε ένα έξυπνο παιχνίδι. Ο Λεσόρ έκανε πολύ καλή δουλειά κάτω από το καλάθι. Σήμερα όλοι έπαιξαν για την ομάδα και ύστερα από ένα τέτοιο ματς δεν μπορείς να πεις κάτι το αρνητικό. Όλοι έπαιξαν με μεγάλη αυταπάρνηση. Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις δυνατότητές του και ότι είναι είναι ικανός να φτάσει στους μεγάλους στόχους που έχει με αυτή τη νοοτροπία και αυτήν την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Ήταν μια εξαιρετική εβδομάδα για εμάς»

Για τις ασίστ του Λεσόρ είπε: «Έπαιξε σημαντικό ρόλο. Στην επίθεση δεν κάναμε τα ίδια λάθη όπως και στο ματς με την Εφές. Μοιράσαμε καλά την μπάλα και ο Ματίας έπαιξε πολύ έξυπνα σε αυτήν την περίοδο διαβάζοντας τις αλλαγές και τα pick n roll. Επίσης και ο Ναν βοήθησε και ήταν πολύ σημαντικός αυτός ο συνδυασμός για εμάς».

Σχετικά με την εμφάνιση του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για εκείνον και την απόδοσή του. Είναι πολύ καλός χαρακτήρας και ομαδικός παίκτης. Ξεκίνησε τη σεζόν με υψηλές απαιτήσεις αλλά λόγω του τραυματισμού δεν πρόλαβε να παίξει πολύ. Έδειξε τις δυνατότητές του. Έπαιξε καλή άμυνα, έβαλε τα σουτ, είναι έξυπνος και δραστήριος. Βοηθάει πολύ και στο να ξεκουράζεται ο Ντίνος και παράλληλα να κερδίζει και εκείνος λεπτά συμμετοχής».