Λαύριο MEGABOLT – Παναθηναϊκός AKTOR 76 - 92

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Λαυρίου MEGABOLT με 92-76 σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς προηγούμενοι με 5-0 στο 1', με τον Παναθηναϊκό AKTOR να μειώνει σε 8-6 στο 3'. Στο επόμενο λεπτό το Λαύριο ξέφυγε με 14-8, όμως στο 5' οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 14-14 και στο 8' προσπέρασε με 19-14. Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 25-14 στο 9', πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 25-16.

Στο 11' έγινε το 29-16 υπέρ του τριφυλλιού αλλά στο 15' οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 31-26. Οι πράσινοι απάντησαν με ένα σερί 12-0 για το 43-26 του 19', ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-31.

Στο 23' ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 56-40 και στο 27' η διαφορά έφτασε στο +22 (45-67). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-54, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 74-60 στο 32'. Το Λαύριο πλησίασε σε 76-65 στο 34' όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 83-65 στο 36' και έφτασε στη νίκη με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-46, 54-72, 76-92

Λαύριο MEGABOLT (Μέξας): Τσάμης 2, Φλάτεν 14 (4), Μουρ 6 (1), Καστανέδα 18 (2), Καββαδάς, Μουράτος 12 (2), Γκρόμοβς 2, Ζάρας 8 (2), Θόμπτον 12 (1), Γόντικας 2.
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 12 (2), Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 8 (2), Ναν 12 (2), Αντετοκούνμπο 16, Γκριγκόνις 12 (3), Ερνάνγκομεθ 10 (2), Μήτογλου 8.

Αταμάν: «Ευκαιρία να δώσουμε χρόνο συμμετοχής στα νέα παιδιά»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με το Λαύριο MEGABOLT: «Μετά από μια δύσκολη εβδομάδα στη Euroleague, στο σημερινό παιχνίδι είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες και να ξεκουράσουμε τους βασικούς. Το Λαύριο έχει διαφορετικό ρόστερ και στόχους σε σχέση με εμάς, αλλά έπαιξαν καλά και πάλεψαν. Τελικά εμείς πήραμε τη νίκη και παραμείναμε αήττητοι στο πρωτάθλημα».