Απόλλων Πάτρας Carna - Παναθηναϊκός AKTOR 55-87

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 87-55 του Απόλλωνα Πάτρας Carna στην Πάτρα σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε το ματς με ένα 7-0, ενώ στο 7' ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (9-21). Στο 9' οι πράσινοι ξέφυγαν με 24-11 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-11.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-19 στο 13' και στο 14' ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (21-34). Στο 16' το σκορ έγινε 41-23 για το "τριφύλλι", ενώ στο 18' η διαφορά ανέβηκε στους 24 πόντους (23-47). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-29 και στο 21' οι πράσινοι ξέφυγαν με 53-29. Στο 23' η διαφορά έφτασε στο +27 (32-59) και στο 26' έγινε το 64-36. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το "τριφύλλι" μπροστά στο σκορ με 71-44.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό AKTOR 4μιση περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να βρίσκεται στο 83-51. Στον χρόνο που απέμεινε η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε με τους πράσινους να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 87-55.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

Απόλλων Πάτρας Carna (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (1), Μπιμπς 11 (1), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1), Μπράουν 15, Μπλέιλοκ 5 (1), Βισσαρίου 2, Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3, Κογιόνης

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (1), Λεσόρ 10, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (2), Καλαϊτζάκης 18 (1), Μωραΐτης 7 (1), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο 3, Ερνανγκόμεθ 12 (2), Μαντζούκας

Σερέλης: «Παρά τα προβλήματα “καθαρίσαμε” το παιχνίδι νωρίς, απαιτητική η συνέχεια»

Ο εκ των άμεσων συνεργατών του Εργκιν Αταμάν, Χρήστος Σερέλης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Θέλαμε να είμαστε σοβαροί απόψε, όπως και σε κάθε παιχνίδι της Basket League, ξεκινώντας από την άμυνά μας. Ξέραμε ότι ο Απόλλων βρίσκεται σε μία δύσκολη θέση. Αλλά στο πρωτάθλημά μας έχουμε δει ότι αυτές οι ομάδες μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Σήμερα παρ’ όλα που είχαμε προβλήματα τραυματισμών, κόπωσης και ενέργειας, καθαρίσαμε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και δώσαμε την ευκαιρία σε όλους να παίξουν και να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Από την επόμενη εβδομάδα με τη διπλή αγωνιστική στην  Ευρωλίγκα και τις υποχρεώσεις μας στο ελληνικό πρωτάθλημα, μέχρι και το Final-8 έχουμε ένα πολύ επίπονο και απαιτητικό κομμάτι μπροστά μας για να πετύχουμε τους στόχους μας».