Zalgiris Kaunas – Παναθηναϊκός AKTOR 80-68

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Zalgiris Kaunas με 80-68 σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 8-5 στο 2’ και την Zalgiris Kaunas να προσπερνά με 14-10 στο 4’. Στο 5’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-13 με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 20-19 στο 7’. Η λιθουανική ομάδα έκανε το 25-21 στο 9’, ωστόσο ο Παναθηναϊκός AKTOR έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 27-25.

Στο 14’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 33-27 με την Zalgiris Kaunas να μειώνει σε 35-33 στο επόμενο λεπτό και να ισοφαρίζει σε 35-35 στο 16’. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 40-37 2,5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 44-38.

Η Zalgiris Kaunas ξέφυγε με 49-41 στο 22’ με τον Παναθηναϊκό AKTOR να μειώνει σε 49-48 στο επόμενο λεπτό. Στο 25’ η λιθουανική ομάδα έκανε το 57-52 και στο 27’ ξέφυγε με 59-52. Το «τριφύλλι» πλησίασε σε 59-56 στο 28’, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 64-56.

Στο 33’ η Zalgiris Kaunas ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (68-58) και στο 34’ έφτασε στο +12 (70-58). Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 74-67 στο 37’, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 44-38, 64-56, 80-68

Zalgiris Kaunas (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (4), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 2, Γκεντράιτις 7 (1), Σμιτς 10, Μπιρούτις 12, Σούμνερ 3 (1), Ντίμσα2, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλανόβας 10

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1), Ναν 26 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3), Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 3.

Αταμάν: «Πολύ δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας με τέτοια άμυνα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Zalgiris Kaunas:

«Η Ζαλγκίρις άξιζε να κερδίσει το παιχνίδι. Είναι σε πολύ καλό μομέντουμ. Η άμυνά μας δεν ήταν καλή, ειδικά ο Έβανς έκανε ένα τέλειο παιχνίδι, τέλεια οργανωμένο. Η άμυνά μας, ειδικά στο low post ενάντια στον Ουλάνοβας και τον Σμιτς ήταν κάκιστη.

Δεν παίξαμε με επαφές με τον Ερνανγκόμεθ, που έκανε πολλά λάθη, και τον Μήτογλου, που δεν ήταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ανταποκρίθηκε στην σκληράδα, με κανέναν. Με αυτήν την άμυνα είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας. Καταφέραμε να μείνουμε στο ματς μέχρι και στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά δεν μπορέσαμε κάτι άλλο. Συγχαρητήρια στη Ζαλγκίρις γιατί έπαιξαν σκληρά, ήθελαν το παιχνίδι και κράτησαν τη νίκη».

Στη συνέχεια στάθηκε στην παρουσία του Έβανς και την άμυνα πάνω του λέγοντας: «Ο Έβανς είναι ένας παίκτης με πολλές ικανότητες. Σήμερα ήταν καλός και ο Μπιρούτις και ζημιά έκανε και ο Ντίμσα με τα κοψίματα του και τις δεύτερες επιθέσεις που έδωσε. Παίζει λίγα λεπτά, αλλά είναι σημαντικός. Συγχαρητήρια στον Τρινκιέρι, που έχει κάνει δουλειά. Σε αυτό το γήπεδο, με αυτή την ενέργεια είναι δύσκολο να περάσει κάποιος από εδώ».

Όσον αφορά την παραμονή του Γκριγκόνις το περασμένο καλοκαίρι, ο τεχνικός του τριφυλλιού τόνισε: «Ο Γκριγκόνις είναι ένας εξαιρετικός παίκτης. Είδα κάποια παιχνίδια του πέρσι και είδα πως αν αλλάξω τον τρόπο παιχνιδιού και τον τοποθετήσω στο τρίποντο, όπως έκανα τα προηγούμενα χρόνια με τον Σιμόν, θα ανταποκριθεί καλά. Και είναι ήδη από τους παίκτες-κλειδιά και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είναι ένα εξαιρετικό παιδί.

Ο Γκριγκόνις έχει ποιότητα. Μπορεί να σκοράρει, μπορεί να σουτάρει τρίποντο. Σήμερα ήταν από τους καλύτερους αμυντικούς μας πάνω στον Ουλάνοβας. Δεν ήταν καλά τα προηγούμενα δύο χρόνια, αλλά πλέον βλέπουμε τον παίκτη που ήταν ένας από τους καλύτερους φόργουορντ στην Ευρώπη».