Παναθηναϊκός AKTOR – Άρης Midea 70 - 73

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με 73-70 από τον Άρη Midea στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Τζέριαν Γκραντ και Μάριους Γκριγκόνις με 11 πόντους έκαστος.

O Άρης Midea ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-4. Στο 7’ οι κίτρινοι ξέφυγαν με 17-6, ενώ στο 9’ η διαφορά έφτασε στο +12 (10-22). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 25-10 και στο 11’ έγινε το 29-10. Στο 13’ οι πράσινοι μείωσαν σε 35-21 και σε 38-25 στο 15’.

H διαφορά έπεσε στους έξι πόντους στο 18’ (32-38) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 39-34. Στο 21’ ο Παναθηναϊκός AKTOR ισοφάρισε σε 39-39 και στο επόμενο λεπτό προσπέρασε με 42-39. Οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 45-45 στο 24’ και στο 27’ έγινε το 50-45 υπέρ του «τριφυλλιού». Στο 29’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 57-49 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 57-51.

Ο Άρης Midea πλησίασε σε 57-56 στο 31’ και προσπέρασε με 58-57 στο 32’. Στο 11 (1 38’ οι κίτρινοι ξέφυγαν με 71-62 και έφτασαν στη νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι 6, Σλούκας 5 (1), Γκραντ 11 (1), Ναν 7 (1), Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 9, Μαντζούκας 2.
Άρης Midea (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (3), Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 12 (4), Κατσίβελης 5, Μπλούμπεργκ 5 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 10 (2), Καλόγηρος 2, Μπάνγκστον 2.

Αταμάν: «Πώς να συγκεντρωθείς στο ματς;»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Άρη Midea:

«Έχω να κάνω εγώ μια ερώτηση. Ξέρετε κάποιο επαγγελματικό πρωτάθλημα που να έχει ματς στις 5 το απόγευμα της Δευτέρας που είναι εργάσιμη ημέρα; Αυτό είναι γελοίο. Μετά από διαβολοβδομάδα να παίζουμε 5 το απόγευμα στο πρωτάθλημα. Πώς να προετοιμάσεις τους παίκτες σου και να συγκεντρωθείς στο ματς; Δεν υπάρχει χρόνος. Υπάρχει επένδυση 25-30 εκατομμύρια επένδυση στο μπάσκετ και παίζουμε 5 το απόγευμα σε εργάσιμη ημέρα. Δεν χρησιμοποιείς έτσι το πλεονέκτημα της έδρας και δεν έχεις χρόνο να προετοιμασίας. Από εκεί και πέρα όλα ήταν τραγικά. Η ομάδα ήταν κακή, το ίδιο εγώ και οι διαιτητές και χάσαμε το ματς. Να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε αυτό που το σκέφτηκε».

Και συνέχισε: «Κάθε φορά έτσι γίνεται. Μόνο εμείς παίζουμε διπλή αγωνιστική. Ο Άρης παίζει την Τετάρτη για το Chanpions League. Εργάσιμη ημέρα, πέντε το απόγευμα παίξαμε σήμερα. Κάποιος να μου εξηγήσει τον λόγο».