Παναθηναϊκός AKTOR – Fenerbahce Beko Istanbul 74 - 63

O Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 74-63 της Fenerbahce Beko Istanbul στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 23 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 5-2 στο 2’ και τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 8-5 στο 4’. Στο 7’ η Fenerbahce Beko Istanbul ξέφυγε με 15-7, ενώ στο 8’ έγινε το 19-7. Οι πράσινοι μείωσαν σε 19-13 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-13 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πλησίασε σε 23-21 στο 13’ και στο 15’ ισοφάρισε σε 25-25. Στο 18’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 34-30 και έκλεισαν το ημίχρονου προηγούμενοι με 38-30. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στο 22’ (42-32). Η Fenerbahce Beko Istanbul μείωσε σε 44-38 στο 24’ όμως στο 26’ οι πράσινοι έκαναν το 49-38. Στο 28’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (53-38), όμως ως το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 57-47.

Η Fenerbahce Beko Istanbul πλησίασε σε 57-50 στο 31’ και σε 59-54 στο επόμενο λεπτό. Στο 33’ ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 63-56, ενώ στο 37’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-61. Τελικά οι πράσινοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Βιλντόζα 7 (1), Γκραντ 9, Ναν 23, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 5 (1), Ερνάνγκομεθ 5, Μήτογλου 6.
Fenerbahce Beko Istanbul (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 16, Ουίλμπεκιν 10 (1), Σανλί 5 (1), Παπαγιάννης, Χέιζ 4, Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουα 4, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (1), Μαντάρ.

Αταμάν: «Δείξαμε χαρακτήρα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Fenerbahce Beko Istanbul: «Αν νικήσεις έναν από τους πιο σημαντικούς αντιπάλους σου για τα play-offs, για το πλεονέκτημα έδρας, με 11 πόντους, τη νύχτα που σημείωσες μόλις δύο τρίποντα, δείχνει το χαρακτήρα της ομάδας. Δεν παίξαμε καλά στην επίθεση, ξεκινήσαμε άσχημα στο ματς.

Δώσαμε χώρο στον Καλάθη, έκανε πικ εν ρολ. Κάναμε λάθη εκεί. Εκεί βάλαμε τον Καλαϊτζάκη πάνω στον Καλάθη και άλλαξε το ματς. Ο Καλαϊτζάκης έκανε ένα τέλειο αμυντικό ματς. Αλλάξαμε την αμυντική ματς στρατηγική, παίξαμε τέλεια απέναντι στον Γουίλμπεκιν, δεν τον αφήσαμε να βρει το ρυθμό του.

Μόνο ο Μπιμπέροβιτς βρήκε έξτρα σκορ, αλλά πιστεύω ότι σε όλο το ματς παίξαμε εκπληκτική άμυνα. Επιθετικά δεν ήταν από τα καλύτερά μας ματς, αλλά χρησιμοποιήσαμε το iso και το πικ εν ρολ με τον Ναν και πήραμε μία σημαντική νίκη».