ΑΕΚ Betsson - Παναθηναϊκός AKTOR 69-89

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα εκτός έδρας της ΑΕΚ Betsson με 89-69 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 2' βρέθηκαν να προηγούνται με 5-1. O Παναθηναϊκός AKTOR ισοφάρισε σε 9-9 στο 4' και προσπέρασε με 12-9 στο επόμενο λεπτό.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 22-13 στο 8', ενώ στο επόμενο λεπτό πήραν διψήφια διαφορά πόντων (13-28), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 28-16.

Η ΑΕΚ Betsson μείωσε σε 30-22 στο 12', όμως οι πράσινοι απάντησαν με ένα επιμέρους 7-0 για το 37-22 του 13'. Στο 17' το σκορ έγινε 42-26 για τον Παναθηναϊκό AKTOR, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 46-35 στο 19'  και  το ημίχρονο να ολοκληρώνεται  με το σκορ στο 48-35.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-48 στο 23', όμως η αντίδραση των πράσινων ήταν άμεση καθώς απάντησαν με ένα σερί 4-0 για το 58-48, μισό λεπτό αργότερα. Στο 26' η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (65-50) για το "τριφύλλι", διαφορά που διατηρήθηκε ως το τέλος του δεκαλέπτου (53-68).

Στο 32' ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 74-56, ενώ στο 35’ η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (63-85). Τελικά, οι πράσινοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 89-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89

ΑΕΚ Betsson (Ζούρος): Ραντλ 9 (1), Καράμπελας 6 (2), Πιλάβιος, Χόλινς 2, Νετζήπογλου 5 (1), Αγραβάνης 3, Χατζηδάκης, Νάιτ 10 (2), Κουζέλογλου 11, Μόργκαν 8, Ματαλιωτάκης, Μακρέι 15 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα 7 (1), Μωραίτης 1, Παπαπέτρου 1, Γκραντ 10 (2), Ναν 19 (2), Λεσόρ 9, Αντετοκούνμπο 7, Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 8 (1), Μήτογλου 10 (1), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, ξέρουμε πως πρέπει να είμαστε σοβαροί»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την ΑΕΚ Betsson:

«Χάσαμε από τον Άρη, αλλά και πάλι έχουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα στο πρωτάθλημα, έχουμε νικήσει δύο φορές τον 2ο. Ξέρουμε πως πρέπει να είμαστε σοβαροί στο πρωτάθλημα, δεν είναι εύκολη η ατμόσφαιρα στην έδρα της ΑΕΚ. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Στην 3η περίοδο δεν αρχίσαμε καλά, αλλά αντιδράσαμε και νικήσαμε. Είναι σημαντικό να τα πηγαίνουμε καλά και στην Euroleague και στο πρωτάθλημα, αλλά και στο Κύπελλο, στο οποίο πηγαίνουμε τώρα».

Όσον αφορά την ετοιμότητα των πρασίνων εν όψει του ΟΠΑΠ Final 8: «Δεν είναι ο δεύτερος στόχος μας. Ο πρώτος στόχος μας είναι η Euroleague, ο δεύτερος είναι το πρωτάθλημα. Το Κύπελλο είναι μόνο τρία ματς. Θα δούμε τι θα γίνει. Πολλές φορές υπάρχουν εκπλήξεις. Φυσικά, πάμε εκεί για να κερδίσουμε. Όμως, πιο σημαντική είναι η Euroleague και το φινάλε της σεζόν με το πρωτάθλημα».