Crvena Zvezda Meridianbet – Παναθηναϊκός AKTOR 76-89

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 89-76 του Crvena Zvezda Meridianbet σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 19 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Crvena Zvezda Meridianbet να προηγείται με 7-4 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 11-7 στο επόμενο λεπτό. Στο 7’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 20-11, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-20 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 29-20. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στο 11’ (20-34), με τον Crvena Zvezda Meridianbet να μειώνει σε 41-30 στο 14’ και σε 43-34 στο 16’. Στο 18’ οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 46-39 ωστόσο το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους προηγούμενους με 51-41.

Ο Crvena Zvezda Meridianbet μείωσε σε 53-46 στο 23’ με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα επιμέρους 5-0 για το 58-46 του επόμενου λεπτού. Στο 26’ έγινε το 62-48, ενώ στο 28’ η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους για το «τριφύλλι» (52-68). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-56 και στο 32’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 70-59. Στο 34’ έγινε το 73-65 με τους πράσινους να κάνουν το 78-65 στο 36’. Το υπόλοιπο του αγώνα δεν ήταν ικανό να αλλάξει την κατάσταση, καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στη νίκη με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Crvena Zvezda Meridianbet (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4, Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19 (2), Μίτροβιτς 6, Τόμπι, Μπολομπόι 11 (1), Ίλιτς 9, Νέντοβιτς 19 (3), Γκιεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (3), Παπαπέτρου, Γκραντ 12 (1), Ναν 15 (3), Λεσόρ 19, Γκριγκόνις 8 (2), Ερναγκόμεθ 1, Μήτογλου 17 (3), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Πολύ σημαντική νίκη για εμάς, μας λείπουν Βιλντόζα και Αντετοκούνμπο από το rotation που θα βοηθήσουν στη συνέχεια»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Crvena Zvezda Meridianbet: «Είναι μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Έχουμε ακόμα 4 παιχνίδια για να προστατεύσουμε τη θέση μας. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με εξαιρετική επίθεση. Κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα και βρήκαμε καλά σουτ, ειδικά με τον Ναν και τον Γκριγκόνις και σκοράραμε 29 πόντους. Αυτό ήταν κάτι που μας έδωσε αυτοπεποίθηση, γιατί δεν είναι εύκολο να παίξεις με διάρκεια σε εκτός έδρας παιχνίδι και να ελέγξεις τον ρυθμό. Και πιστεύω ότι εκτός από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, που πήραμε λάθος σουτ και δεν σκοράραμε 3-4 λεπτά, τα καταφέραμε. Ο Σλούκας απόψε οργάνωσε πολύ καλά στο παρκέ και κόντρα στην επιθετική άμυνα του Crvena Zvezda είχε 10 ασίστ. Ελέγξαμε το ματς και στη ρακέτα και έξω από αυτή και είχαμε 25 ασίστ για 10 λάθη, ενώ βρήκαμε και λύσεις με τον Λεσόρ στις αλλαγές στην άμυνα. Μία πολύ καλή εμφάνιση για εμάς».

Έπειτα, ο κόουτς Αταμάν κλήθηκε να απαντήσει για τον στόχο που έχει θέσει όσον αφορά την ομάδα: «Πάντα όταν αναλαμβάνω μία ομάδα έχω υψηλούς στόχους. Από την αρχή της σεζόν οι προσδοκίες μου είναι να είμαστε σε μία καλή θέση στα playoffs. Τώρα είναι πολύ δύσκολο το επόμενο ματς και υπάρχουν πολλές ομάδες στο ίδιο επίπεδο. Η Ρεάλ είναι λίγο πιο μακριά από τις άλλες ομάδες, αλλά τα αποτελέσματα δείχνουν ότι υπάρχει μία ισορροπία ανάμεσα στις άλλες ομάδες. Θα δούμε ποιο θα είναι το τέλος της σεζόν για αυτό τον Παναθηναϊκό».

Ενώ μίλησε και για το περιορισμένο rotation λέγοντας: «Παίξαμε με 6 παίκτες. Δεν είχαμε βοήθεια από τον πάγκο σήμερα. Εκτός από τον Σλούκα, που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε μεγάλη βοήθεια. Ελπίζω ότι στα επόμενα παιχνίδια θα αλλάξει. Μας λείπουν και δύο σημαντικοί παίκτες στο rotation, όπως ο Αντετοκούνμπο και ο Βιλντόζα και θα μας βοηθήσουν, γιατί δεν είναι εύκολο να συνεχίζεις να παίζεις με 6-7 παίκτες».