Nunn Bologna

Virtus Segafredo Bologna – Παναθηναϊκός AKTOR 79-81

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 81-79 της Virtus Segafredo Bologna σε αναμέτρηση για την 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με την Virtus Segafredo Bologna να προηγείται με 7-4 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 9-7 στο επόμενο λεπτό. Στο 5’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 15-9 και με 18-11 στο 7’, ενώ στο 8’ πήραν διψήφια διαφορά πόντων (11-21). Η διαφορά έφτασε στο +12 (14-26) στο 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 28-16.

Στο 11’ έγινε το 30-16 για το «τριφύλλι», ενώ στο 12’ η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (19-36). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-27 στο 15’ με τον Παναθηναϊκό AKTOR να ξεφεύγει με 48-32 στο 18’. Η Virtus Segafredo Bologna πλησίασε σε 48-37 στο 19’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-39.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-46 στο 23’ και σε 55-49 στο επόμενο λεπτό. Στο 26’ η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (53-58) με τους πράσινους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 65-59.

Στο 31’ η Virtus Segafredo Bologna πλησίασε σε 65-64 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να κάνει το 69-64 στο 33’. Η ιταλική ομάδα ισοφάρισε σε 69-69 στο 35’ και στο 36’ προσπέρασε με 71-69. Στο 37’ οι πράσινοι έκαναν το υπέρ τους 74-71, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 74-74 στο 38'. Ακόμη και αν η ισοπαλία διατηρήθηκε στον πίνακα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, το καλάθι του Ναν στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στους "πρασίνους".

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81

Virtus Segafredo Bologna (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3), Μπελινέλι 17 (3), Παγιόλα 2, Ντόμπριτς 11 (1), Λόμαζ, Σενγκέλια 19 (2), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4, Αμπάς 3(1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 20 (3), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3), Ναν 16 (2), Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (1),  Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1).

Αταμάν: «Κάναμε φανταστικό ημίχρονο, πολύ σημαντική νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Virtus Segafredo Bologna: «Κάναμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα μέχρι να βρούμε το ελεύθερο σουτ και σκοράραμε 51 πόντους. Αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Χάσαμε ελεύθερα σουτ, σταματήσαμε να κυκλοφορούμε την μπάλα και δεν βρήκαμε ελεύθερα σουτ. Σε επιθέσεις pick n’ roll με τον Λεσόρ και τον Μήτογλου δεν βρήκαμε πόντους και στην τελευταία περίοδο δώσαμε αυτοπεποίθηση στη Virtus ότι μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι, κάτι που έκαναν με τον Μπελινέλι και τον Σενγκέλια.

Τελικά διαχειριστήκαμε καλά την τελευταία άμυνα και μετά ήρθε το buzzer beater του Ναν, που είναι ένας σκόρερ και είναι κάτι συνηθισμένο ότι έβαλε αυτό το καλάθι, αλλά για μένα δεν είναι συνηθισμένο ότι έχασε κατοχές στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι μία πολύ σημαντική νίκη και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θέλουμε τις νίκες για να προστατεύσουμε τη δεύτερη θέση».