FC Bayern Munich – Παναθηναϊκός AKTOR 75-82

O Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 82-75 της FC Bayern Munich σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 6-2 στο 2’ και τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 7-6 στο 4’. Στο 6’ η FC Bayern Munich έκανε το 12-8 και στο 8’ ξέφυγε με 15-8. Οι πράσινοι μείωσαν σε 15-13 στο 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 18-13. Στο 11’ το «τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσια (18-18) όμως οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων στο επόμενο λεπτό (24-18). Ο Παναθηναϊκός AKTOR ισοφάρισε και πάλι με 26-26 στο 14’ και στο 17’ προσπέρασε με 34-28.

Οι Γερμανοί μείωσαν σε 37-35 στο 18’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-36. Στο 23’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 44-44, όμως στο 25’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 49-44. Η FC Bayern Munich ισοφάρισε σε 49-49 στο 27’ και στο 28’ προηγήθηκε με 52-51. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 58-54, ενώ στο 31’ ξέφυγε με 61-54. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 65-63 στο 33’ με τους πράσινους να προσπερνούν με 68-65 στο 34’.

Η FC Bayern Munich ισοφάρισε σε 70-70 στο 35’ αλλά ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε εκ νέου τα ηνία με 75-70 στο επόμενο λεπτό, ενώ 2,5 λεπτά πριν το τέλος ξέφυγε με 78-70. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 78-75 στο 38’ με τους πράσινους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να φεύγουν με νίκη από το BMW Park.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

FC Bayern Munich (Λάσο): Γουάιλερ Μπαμπ 15 (5), Φραντσίσκο 2, Έντουαρντς 9 (1), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14 (2), Χάρις 2, Μπράνκοβιτς, Καρτσένκο

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 12 (2), Παπαπέτρου 8 (1) Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (2), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνάγκομεθ 14 (2), Μήτογλου 6.

Αταμάν: «Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο κόσμο, έχουμε μεγάλους στόχους και όνειρα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την FC Bayern Munich: «Πριν από το σχόλιο για το ματς, πρέπει να κάνω ένα σχόλιο για τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Ήταν εδώ πάνω από 3.000 για ένα παιχνίδι regular season και είναι η πρώτη φορά στην Euroleague που βλέπω τέτοιο κόσμο σε όλη την χρονιά. Αυτοί οι οπαδοί, αυτός ο σύλλογος αξίζουν πολλά. Και η ομάδα προσπαθεί να τα δώσει όλα. Σήμερα δεν κάναμε το παιχνίδι μας, δεν παίξαμε πολύ καλά. Και με όλο τον σεβασμό στην FC Bayern Munich, που ξέρουμε ότι ειδικά στην έδρα της δεν τα παρατάει. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στην δεύτερη περίοδο πήραμε τον έλεγχο του ματς, ειδικά με τον Βιλντόζα και τον Παπαπέτρου, που έκανε καλή δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο. Και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Στην τέταρτη περίοδο θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το ματς, αλλά με τα λάθη που κάναμε και τα τρίποντα που δεχθήκαμε αμέσως χάσαμε τον έλεγχο. Στα τελευταία 5 λεπτά πήραμε time out και με την οργάνωση του Σλούκα φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Είχαμε πίεση γιατί ήταν ένας αγώνας που έκρινε τη δεύτερη θέση. Όλο έχω παράπονα από τον Χουάντσο, αλλά σήμερα ήταν ένας από τους ήρωες. Ήταν μαχητικός και έδωσε πολλή ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και θέλω να του δώσω πολλά συγχαρητήρια».

Ενώ έκλεισε λέγοντας πως: «Οι οπαδοί μας είναι η συνέχεια. Τους είδατε στο Μόναχο. Αν έρθετε στο ΟΑΚΑ, θα δείτε πως δεν είναι εύκολο να παίξει μια ομάδα εκεί. Είναι πολύ σημαντικό για μας λοιπόν να πάρουμε τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας με νίκη επί της Alba Berlin. Έχουμε μεγάλους στόχους και μεγάλα όνειρα. Όλοι μου λένε για το 7ο αστέρι κι εγώ τους απαντάω ότι θα προσπαθήσουμε».