Κολοσσός H Hotels - Παναθηναϊκός AKTOR 74-79

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 79-74 εκτός έδρας του Κολοσσού H Hotels σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Stoiximan Basket League και του Top 6. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 2' βρέθηκαν να προηγούνται με 13-5, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-12 στο 6'. Στο 7' ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 21-14 με τους Ροδίτες να πλησιάζουν σε 23-20 στο 8', πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 24-22.

Ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 24-24 στο 11' και στο 12' προσπέρασε με 27-26. Στο 15' έγινε το 31-28 υπέρ των γηπεδούχων με τους πράσινους να παίρνουν το προβάδισμα με 32-31 στο επόμενο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το υπέρ του 40-35 στο 19', ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-37.

Στο 22' οι πράσινοι ξέφυγαν με 48-37 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 49-47 στο 24'. Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 55-49 στο 27', αλλά ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 55-55 στο επόμενο λεπτό και προηγήθηκε με 58-57 στο 29'.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 62-57. Οι πράσινοι μείωσαν σε 67-66 στο 34' και στο 36' προσπέρασαν με 70-69. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν διατήρησαν το κεφάλι στο σκορ στο υπόλοιπο του αγώνα και έφυγαν με τη νίκη με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

Κολοσσός H Hotels (Σεγκούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6, Μπραικοβιτς 14, Παπαγιάννης 2, Καμαριανός 6 (2), Σίτου 13, Παπαδάκης 6 (2), Περάντες 16 (2), Πετρόπουλος 8 (2), Χατζηνικόλας

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 5 (1), Ναν 12, Λεσόρ 15, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 23 (6), Ερνανγκόμεθ 6 (1), Μήτογλου 6 (1), Μαντζούκας

Αταμάν: «Σήμερα παίξαμε απαίσιο μπάσκετ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR,  Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels: «Ήταν ένα θλιβερό παιχνίδι… Κάποιοι παίκτες δεν αξίζουν να φοράνε τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Αν παίξουμε έτσι και νομίζουμε ότι γίναμε η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη, θα χάσουμε την Πέμπτη ό,τι έχουμε χτίσει όλους αυτούς τους μήνες. Σήμερα παίξαμε απαίσιο μπάσκετ. Αυτά έχω να πω!».