Παναθηναϊκός AKTOR – Alba Berlin 84 - 75

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 84-75 σε αναμέτρηση για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 28 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 στο 3’. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 12-5  με τους πράσινους να μειώνουν σε 12-9 στο επόμενο λεπτό. Η Alba Berlin συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του ματς και στο 7’ ξέφυγε με 17-11, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-17.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 23-22 στο 12’ και στο 14’ προσπέρασε με 30-27. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (30-32), ωστόσο το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 38-37.

Στο 21’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 43-37 αλλά στο 24’ η Alba Berlin πλησίασε σε 48-46. Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε προβάδισμα εφτά πόντων στο 16’ (55-48) και στο 28’ οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 57-57. Μάλιστα στο 29’ προσπέρασαν με 59-57 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 63-60.

Οι πράσινοι έκαναν προσπέρασαν με 65-63 στο 31’ και στο 33’ ξέφυγαν με 70-63, ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (73-63). Τελικά ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στη νίκη με 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16 (3), Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν 28 (5), Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο 9, Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 5 (1).
Alba Berlin (Γκονζάλες): Μπράουν 12 (2), Βέτζελ 4, Ντίλοου 8 (2), Σνάιντερ 2, Τόμας 8 (2), Χέρμανσον 9, Νίκιτς, Σάμαρ 12 (2), Ολίντι 4, Κουμάντζι 13, Ράπικιου 3 (1), Μπιν.

Αταμάν: «Έχουμε τον ίδιο χαρακτήρα με τον Γιαννακόπουλο,
θα είμαστε έτοιμοι στα play off»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Alba Berlin: «Ίσως ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι φέτος στο ΟΑΚΑ. Σε αυτό συντέλεσε το άγχος και η πίεση που είχαμε. Δεν παίξαμε καλά στην αρχή του ματς, δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη απέναντι στα γκαρντ τους και ειδικά στον Σαμάρ και στον Χέρμανσον, που βρήκαν 16 πόντους και 5 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνα και είχαμε μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο, ειδικά με τον Αντετοκούνμπο με τα σουτ του και την ενέργειά του και είναι σημαντικό γιατί ο Λεσόρ δεν ήταν στο επίπεδο που θέλαμε. Και ο Χουάντσο ήταν πολύ καλός και μας έδωσε βοήθειες από τον πάγκο, σε μία μέρα που ο Μήτογλου δεν ήταν καλός. Αυτοί οι δύο άλλαξαν τον ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο ο Σλούκας έλεγξε το παιχνίδι και ο Ναν ξεκίνησε να σκοράρει, που έβαλε και στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έπαιξε ως σκόρερ και έτσι φτάσαμε στη νίκη».

Όσο τη χρονιά της ομάδας έως τώρα; «Είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα κυρίως στο δεύτερο μισό της κανονικής διάρκειας. Η ομάδα έχει φτάσει στο επίπεδο που θέλω. Φυσικά υπάρχουν παιχνίδια που ξεχωρίζουμε, όπως αυτό στη Μαδρίτη, και κάποια άλλα που δεν ήταν τόσο καλά, όπως το αποψινό. Το σημαντικό είναι ότι βρήκαμε νίκες σε εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά και εντός έδρας δεν έχουμε χάσει κάποιο ματς από τη Μακάμπι και μετά. Φυσικά είναι φυσιολογικό κάποιοι παίκτες να έχουν τα πάνω και τα κάτω τους στην απόδοσή τους σε μία τόσο μεγάλη σεζόν. Όμως θα προετοιμαστούμε και θα είμαστε έτοιμοι για τα play off. Έχουμε 10 μέρες για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε».