Maccabi Playtika Tel Aviv – Παναθηναϊκός AKTOR 88-95

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 95-88 επί της Maccabi Playtika Tel Aviv στην τέταρτη αναμέτρηση των PlayOffs της Euroleague, κάνοντας το 2-2 στη μεταξύ τους σειρά. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 27 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 7-4 στο 2’ και τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 8-7 στο 3’. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι έκαναν το υπέρ τους 16-10 και στο 6’ ξέφυγαν με 20-12, με την Maccabi Playtika Tel Aviv να μειώνει σε 20-15 μισό λεπτό αργότερα. Οι Ισραηλινοί πλησίασαν σε 24-23 στο 8’ και προσπέρασαν με 29-26 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με 32-27 στο 12’ με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 36-35 στο 15’. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 40-36 στο 16’ με τους πράσινους να ισοφαρίζουν σε 44-44 στο 19΄. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τη Maccabi Playtika Tel Aviv μπροστά στο σκορ με 50-49 και στο 22’ ο Παναθηναϊκός AKTOR προσπέρασε με 55-50. Στο 26’ η Maccabi Playtika Tel Aviv μείωσε σε 61-60 και στο 27’ προηγήθηκε με 66-65. Οι πράσινοι πήραν τα ηνία με 74-68 στο 29’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 69-64.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 74-73 στο 31’ και στο 32’ προσπέρασαν με 78-74. Στο 33’ η Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με διαφορά εφτά πόντων (82-75) και στο 35’ οι πράσινοι μείωσαν σε 84-81. Οι Ισραηλινοί διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 38', όταν και οι πράσινοι προσπέρασαν στο σκορ με 89-88. Το σερί των παικτών του Εργκίν Αταμάν στα τελευταία λεπτά έφτασε στο 10-0 και έτσι ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε τη νίκη με 95-88.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 64-69, 88-95

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 17, Μπόλντγουιν 3, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10 (2), Ριβέρο 9 (1), Κοέν 2, Νίμπο 12, Μπλατ 14 (3), Κόλσον 14 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα, Σλούκας 20 (1), Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ, Ναν 27 (3), Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8 (2), Μήτογλου 13 (1), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη στον θρυλικό φροντιστή μας, Πάρη, που έζησε μία δύσκολη κατάσταση»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Έργκιν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Maccabi Playtika Tel Aviv: «Πρώτα από όλα κι εγώ και η ομάδα θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη στον θρυλικό φροντιστή Πάρη, που χθες έπαθε έμφραγμα και την τελευταία στιγμή τον πήγαν στο νοσοκομείο και ακόμα είναι στην εντατική και έζησε μια δύσκολη κατάσταση. Για την ομάδα μας ο Πάρης είναι ένα πολύ σημαντικός άνθρωπος, είναι ο υπεύθυνος στους φροντιστές μας.

Από εκεί και πέρα, ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι playoffs. Αυτή η σειρά είναι δύσκολη και για τις δυο ομάδες. Με σεβασμό στη Maccabi Playtika Tel Aviv, σήμερα είχαν επιπλέον βοήθειες από τον πάγκο από παίκτες όπως ο Ντιμπαρτολομέο, όπως ο Μπλατ και αυτοί οι έξτρα πόντοι μας δημιούργησαν πρόβλημα αμυντικά. Και ο Κόλσον είχε ένα καλό παιχνίδι με μεγάλα σουτ. Νομίζω ότι παίξαμε καλή άμυνα, αλλά η Maccabi είναι μια εξαιρετική ομάδα και κάθε λάθος που κάναμε στην επίθεση αμέσως το τιμωρούσε. Η διαφορά για εμάς σήμερα ήταν ο Σλούκας, που ακόμα μια φορά έβγαλε σπουδαίο χαρακτήρα στο παρκέ. Σκόραρε και δημιούργησε για εμάς καταστάσεις. Και πιστευτώ ότι είχαμε περισσότερη μαχητικότητα από το παιχνίδι που χάσαμε. Με τη σειρά στο 2-2, το ΟΑΚΑ θα πάρει φωτιά στο επόμενο παιχνίδι, περισσότερο από ό,τι κάνει πάντα, αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να παίξουμε καλό μπάσκετ».

Ενώ αναφέρθηκε και στο γεγονός πως δεν πανηγύρισε με τη λήξη της αναμέτρησης, απαντώντας στο αν υπάρχει πίεση με τη σκέψη πως καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν έχει προκριθεί ποτέ σε Final Four μέσω του Game 5: «Οι πανηγυρισμοί είναι μόνο όταν πάμε στο Final Four. Δεν έχει καμία σημασία να το κάνω τώρα. Δεν έχει να κάνει με εμάς το σερί. Έχει να κάνει με τη Maccabi Playtika Tel Aviv που έχει την πίεση και αυτή την κατάσταση να παίξει σε αυτό το ΟΑΚΑ. Αλλά είναι ένα παιχνίδι μπάσκετ και είμαστε έτοιμοι να παίξουμε καλά, αλλά όπως είπα προχθές που ήμασταν πίσω 2-1, έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον χαρακτήρα των παικτών μου».