Έφηβοι: Τρίτωσε το καλό

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την τρίτη του νίκη σε τρεις αγώνες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, το οποίο φιλοξενείται την Πάτρα και στο κλειστό «Παναγία Αλεξιώτισσα» με το 91-40 επί της Καστοριάς.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μόνο στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια δυνάμωσε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες λύσεις που είχε και άρχισε σταδιακά να ξεφεύγει. Προηγήθηκε 24-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους στο ημίχρονο (41-22), ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν τον πρώτο λόγο. Αύξησαν την απόσταση από τους αντιπάλους τους στους 31 πόντους (62-31), στους 44 (79-35), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το τελικό 91-40 για τον Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού», Κώστας Παπαδόπουλος, δήλωσε: «Παίξαμε με μια ομάδα που βγάζει πάθος και οι παίκτες της τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Ξεκινήσαμε χαλαρά, αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε αρκετά στην άμυνα. Κυρίως στην επανάληψη πιέσαμε πολύ και έτσι δημιουργήθηκε η διαφορά. Κοιτάζουμε πλέον το επόμενο παιχνίδι με τον ουσιαστικά γηπεδούχο Σπόρτιγκ, ο οποίος είναι καλή και ανταγωνιστική ομάδα και θα έχει και την εξέδρα στο πλευρό του».

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Σοφιαννόπουλος

Δεκάλεπτα: 11-24, 22-41, 31-67, 40-91

Καστοριά (Καραταγλίδης): Βλάχος 5(1), Παπαδημητρίου 3(1), Μπίζογλου 2, Καραβατάκης 16(2), Χότζα 9, Ποστεκίδης 2, Βελλίδης, Μπέγας 3, Μυλωνάς.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς 11(3), Ερεμπενάζιε 4, Τζιβελέκας 6, Δαφαλιάς 3(1), Γιαννίκος 4, Γκουζέλης 7, Λουκάς, Χαραλαμπόπουλος 11, Θεοδώρου 5(1), Νικολακόπουλος 6, Διαμαντάκος 24, Αναγνωστάκης 10(2).