Alba Berlin - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 87 - 78

Η Alba Berlin επικράτησε με 87-78 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο Βερολίνο σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 27 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 7-4 στο 2’, όμως στο 4’ η Alba Berlin προσπέρασε με 11-9 και στο 6’ ξέφυγε με 19-11. Στο 8’ οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά πόντων (23-13) και στο 9’ έκαναν το 25-13, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 28-13.  Η γερμανική ομάδα έκανε το 32-18 στο 12’ με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 37-29 στο 15’ και σε 37-34 στο 16’. Στο 18’ η Alba Berlin έκανε το 42-34, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να απαντά με ένα σερί 6-0 για το 42-40 του 19’ πριν το τέλος του ημιχρόνου με 44-40. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 52-42 στο 23’ και στο 28’ έκαναν το 64-50, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-55.  Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 73-64 στο 34’ με την Alba Berlin να «απαντά» γρήγορα και να κάνει το 79-66 στο 35’. Τελικά η γερμανική ομάδα πήρε τη νίκη με 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

Alba Berlin (Γκονζάλες): Λο 11 (3), Ντα Σίλβα 16 (2), Σμιθ 6, Ντέλοου 11 (1), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 3 (1), Ολίντε, Κουμάντζε 12, Τίμαν 4, Σίκμα 2, Μπλατ 9 (3), Ζούζμαν 11 (3)
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 6, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Καββαδάς 5, Παπαπέτρου 15 (1), Κασελάκης 4, Γουάιτ 12 (1), Νέντοβιτς 27 (3), Έβανς, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 3

Πρίφτης: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς»

Ο Δημήτρης Πρίφτης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Alba Berlin: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς. Συγχαρητήρια στην Άλμπα, έπαιξε πραγματικά καλά. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ άσχημα στην 1η περίοδο και στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού δεν ματσάραμε το ρυθμό τους ούτε στο τρανζίσιον, ούτε στο σετ παιχνίδι. Είχαμε κάποιες εκλάμψεις, δοκιμάσαμε την ζώνη. Όμως, αυτό το ελεύθερο παιχνίδι της Άλμπα με τη συνεχή κίνηση είναι δύσκολο για την άμυνα. Το χειρότερο, φυσικά, είναι ο τραυματισμός του Νέντοβιτς. Θα πρέπει να δούμε πόσο σοβαρός είναι».