Συνέντευξη Τύπου Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Αργύρης Πεδουλάκης, τόνισε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Γενικά, έγινε ένα κακό παιχνίδι. Στην αρχή είχαμε προβλήματα στην άμυνα, στις περιστροφές κι αυτό φαίνεται και από το εγγονός ότι δεχθήκαμε 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Θέλαμε να είμαστε πιο γρήγοροι στη ρακέτα και γι’ αυτό χρησιμοποιήσαμε σχήματα με πιο αθλητικά παιδιά. Τα καταφέραμε μέχρι ενός σημείου, αλλά η αστοχία μας στοίχισε. Ήμασταν πολύ άστοχοι, ειδικά για αγώνα εντός έδρας. Είναι κι αρκετοί παίκτες που δεν είναι «μπαρουτοκαπνισμένοι» σε αυτά τα παιχνίδια και είναι σίγουρα ένα μειονέκτημα. Επίσης, στο πρώτο μισό ο Ολυμπιακός μας «σκότωσε» με μεγάλα σουτ. Δεν μπορούμε όμως να μείνουμε εδώ. Συνεχίζουμε, κοιτάμε μπροστά… Το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος. Σίγουρα δεν θέλαμε αυτό το ντέρμπι τόσο νωρίς, αφού από πλευράς ομοιογένειας είμαστε πίσω. Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον κόσμο για την παρουσία του».

Σε ερώτηση για το χρόνο συμμετοχής του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, δήλωσε: «Ο Σόφο όπως μπήκε πήρε την μπάλα και την έβγαζε γιατί τον έκλειναν πέντε παίκτες. Τα ελεύθερα σουτ όμως δεν βρήκαν στόχο, οπότε δεν μπορούσαμε να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι. Αλλάξαμε λοιπόν τον τρόπο παιχνιδιού μας και ο Σόφο δεν χώραμε σε αυτό το συγκεκριμένο τρόπο που αποφασίσαμε να παίξουμε. Ο Λάσμε ήταν άστοχος στις βολές, κάτι που δεν το περίμενες, αλλά μας έδωσε πολύ ενέργεια και πολλά ριμπάουντ».

Ο Κώστας Τσαρτσαρής δήλωσε: «Ήταν ένα ντέρμπι που ήρθε πολύ νωρίς για όλους μας. Η ομάδα γνωρίζαμε ότι δεν είναι στο επίπεδο που θα θέλαμε. Όμως δεν παίζει πολύ ρόλο η τακτική. Θέλαμε να βάλουμε το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι μας. Ο Ολυμπιακός ήρθε διαβασμένος και πληγωμένος από την ήττα της Κωνσταντινούπολης και εμείς δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είπαμε. Ήμασταν κοντά στο σκορ, θέλαμε κάτι καλύτερο, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Η ήττα αυτή μας πονάει, αλλά πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς. Ακόμα και με 2-3 πόντους να κερδίζαμε θα έπρεπε να πάμε στο ΣΕΦ για τη νίκη. Το μυαλό μας πλέον είναι στην Παρασκευή και τον αγώνα με την Ολίμπια Λουμπλιάνα, αλλά και πώς θα βελτιωθούμε».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, αναφέρθηκε στην αναμέτρηση και στις ελεύθερες βολές του β’ ημιχρόνου: «Ήταν πολύ νωρίς γι’ αυτό το ντέρμπι. Τέτοια εποχή στην Ευρώπη καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη. Εμείς ήμασταν συγκεντρωμένοι και καλοί. Ελέγξαμε το παιχνίδι και δεν χάσαμε το προβάδισμα στο σκορ. Πήραμε καλές διαφορές για παιχνίδι που έληξε 64-60. Στο δεύτερο μέρος περιμέναμε την αντίδραση του Παναθηναϊκού, κυρίως με τους Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή. Είναι πολύ καλοί παίκτες και το έδειξαν και αυτή την φορά. Στο τέλος διαχειριστήκαμε σωστά τις καταστάσεις και πήραμε την νίκη. Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλό προπονητή και πολύ δυνατή έδρα. Εμείς αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στην επίθεση ίσως η διαφορά να ήταν μεγαλύτερη. Επίσης, κάτι που προξενεί εντύπωση είναι πως ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κυνηγούσε στο σκορ, εκτέλεσε 17 βολές στο δεύτερο ημίχρονο».

Ο Κώστας Παπανικολάου τόνισε: «Είναι πολύ καλό για εμάς που ανταπεξήλθαμε μετά την ήττα μας στην Κωνσταντινούπολη. Δεν πρέπει να παρασυρθούμε από αυτή τη νίκη. Όλα κρίνονται στον πέμπτο τελικό του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό. Αφήσαμε τον Παναθηναϊκό να βρει εύκολα καλάθια, αλλά εκεί κάποια παιδιά έδειξαν χαρακτήρα, όπως ο Βασίλης και ο Στράτος. Μας κράτησαν μπροστά και έδωσαν ψυχολογία στην ομάδα. Είναι μια απλή νίκη».