Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ Mateco 87 - 63

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 87-63 του ΠΑΟΚ Mateco στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 8-3, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 12-5. Ο ΠΑΟΚ Mateco «απάντησε» με ένα επιμέρους 6-0 και πλησίασε στον πόντο στο επόμενο λεπτό (12-11) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο (16-16). Οι πράσινοι ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 τη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να κάνουν το 21-16 στο 12’. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 14’ (31-17), όμως στο 16’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-24. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με ένα σερί 9-0 να ξεφύγει με 40-24 στο 18’ και με 44-26 στο 19’, πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 44-28. Στο 23’ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 26 πόντων (58-32), ενώ στο 24’ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (64-32). Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 74-39 στο 29’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 74-41. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τους πράσινους να φτάνουν άνετα στη νίκη με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 5 (1), Λι 14 (3), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης 5, Γουίλιαμς 2, Γ. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπέικον 21 (3), Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 10.
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (4), Τσιακμάς 8 (1), Χαντς 13, Μαργαρίτης 3, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Καμπερίδης 2, Σαλούστρος, Σαρικόπουλος, Ρένφρο 6

Ράντονιτς: «Ήμασταν σοβαροί»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον ΠΑΟΚ: «Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα. Μετά από δύο συνεχόμενα ματς στην Euroleague είχαμε λιγότερο από 48 ώρες να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Όμως η προσέγγισή μας ήταν καλή και ήμασταν σοβαροί.. Τώρα έχουμε μερικές ημέρες μπροστά μας να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι μας».

Σχετικά με την κατάσταση του Μάριους Γκριγκόνις είπε: «Θα δούμε αύριο. Τότε θα έχουμε και περισσότερες πληροφορίες για την κατάστασή του».

Όσο για το αν τα ματς του ελληνικού πρωταθλήματος βοηθούν τους προπονητές για τα ματς της Euroleague σημείωσε ότι: «Μας βοηθάει γιατί δίνουμε χρόνο συμμετοχής σε νέους παίκτες οι οποίοι δεν έχουν την ευκαιρία να παίξουν. Ήταν μια απαιτητική εβδομάδα με πολύ πίεση. Κάθε ματς είναι σημαντικό και γι' αυτό είμαι πολύ ικανοποιημένος».

Τέλος, σε ερώτηση για το αν τον βοήθησε να δοκιμάσει διάφορα σχήματα: «Σίγουρα βοηθάει. Είχαμε ένα συγκεκριμένο πλάνο γι' αυτό το ματς. Με αυτήν την προσέγγιση είναι πιο εύκολο να κάνει πράγματα τα οποία έχει σχεδιάσει. Ήμασταν πολύ σοβαροί».