Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 64-66

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου bwin με 66-64 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με ανατροπή, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους.

Αναγνωριστικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά στο 4(4-3). Μετά από μικρό σερί, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στον αγώνα με 4-5 σε ένα διάστημα που τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι πράσινοι αναζητούσαν τον δρόμο προς το καλάθι (6-6 στο 8’). Το δεκάλεπτο και έπειτα από συνεχόμενα καλάθια σε κάθε πλευρά έληξε στο 13-11.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου και συγκεκριμένα στο 13’, το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται με 19-11, με τον Παναθηναϊκό να…σπάει το σερί μετά το 6-0 (19-13) προτού η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη φτάσει στο +10 (23-13). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μείωσαν σε 25-18 στο 16’, όμως οι γηπεδούχοι «έγραψαν» την μεγαλύτερη διαφορά τους με το 31-18 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 36-24.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, το Περιστέρι με αναπάντητους πόντους δημιούργησε μία απόσταση της τάξεως του 45-26 στο 23’. Το 47-29 του 24ου λεπτού, μετατράπηκε σε 47-36 λίγο αργότερα με τους πράσινους να ανεβάζουν ρυθμό. Το Περιστέρι ξέφυγε και πάλι, με το τριφύλλι να επιστρέφει και στο 28’ να κατεβάζει σε μονοψήφια διαφορά (53-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον πίνακα του σκορ στο 55-46, ενώ οι πράσινοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο βλέποντας το -4 στο ξεκίνημα του τέταρτου (55-51). Στο 35’ οι δύο ομάδες ήταν στο 62-54, ενώ ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού που προκάλεσε το 62-59 4μιση λεπτά πριν το τέλος. Ο αγώνας κρίθηκε στο... νήμα με τους πράσινους να παίρνουν τη νίκη με 64-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4, Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Χαντς 6 (1), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5, Μήτρου-Λονγκ 6, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 11 (1), Χουγκάζ 4, Ζούγρης 2

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης 16 (2), Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 11, Γκριγκόνις 20 (3), Ερνανγκόμεθ 4, Μοραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)

Αταμάν: «Ευχάριστο που κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι, οι μεγάλες ομάδες έχουν βάθος στο ρόστερ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι πως: «Είναι ευχάριστο που κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι γιατί κυρίως στην άμυνα παίξαμε πολύ άσχημα. Το ευχάριστο είναι ότι από τους διαθέσιμους παίκτες, αυτός που μας έδωσε την νίκη ήταν ένας νεαρός, ο Καλαϊτζάκης, που άλλαξε τον αγώνα με την ενέργειά του, με την άμυνά του, με τον τρόπο που έπαιξε και στην επίθεση.

Ο Γκριγκόνις ήταν καλός σε όλο τον αγώνα και ήταν κρίσιμος και στην άμυνα. Αυτό είναι όμως το μπάσκετ. Οι βασικοί ήταν τραγικοί, όμως οι μεγάλες ομάδες έχουν βάθος στο ρόστερ και αυτοί που έρχονται από τον πάγκο αλλάζουν τη ροή. Όσο για τον Σλούκα, ελπίζω τη Δευτέρα να δοκιμάσει να προπονηθεί με την ομάδα»