Fenerbahce Beko - Παναθηναϊκός 83-69

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-69 από την Fenerbahce Beko στην Κωνσταντινούπολη σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 19 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 6-6 στο 4’. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 11-6 και στο 7’ ξέφυγαν με 21-8. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους για την Fenerbahce Beko (23-8) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-9.

Στο 14’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 33-21  και στο 17’ πλησίασε σε 36-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα προηγούμενη με 43-28 και στο 21’ έγινε το υπέρ της 48-30. Στο 24’ η Fenerbahce Beko ξέφυγε με 54-32 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-45.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 72-49 στο 32’, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-58 στο 36’ έπειτα από συνεχόμενους αναπάντητους πόντους, αλλά και σε 76-64 2μιση λεπτά πριν το τέλος, όμως η Fener έφτασε στη νίκη με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69

Fenerbahce Beko (Ιτούδης): Μότλεϊ 14, Γουίλμπεκιν 7 (2), Σανλί, Παπαγιάννης 15 (3), Μαμούτογλου, Χέιζ 7 (1), Μπιμπέροβιτς 6 (2), Πιερ 4, Γκούντουριτς 12 (2), Καλάθης 12 (2), Μαντάρ 6, Σεστίνα.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 10 (2), Γκάι 13 (3), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 4, Γκραντ 6, Λεσόρ 19, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 5, Ερνανγκόμεθ, Μαντζούκας 6 (2).

Αταμάν: «Περίεργη η πρώτη περίοδος για εμένα, στην τέταρτη παίξαμε σωστά και παλέψαμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Fenerbahce Beko: «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρμπαχτσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς. Η 1η περίοδος ήταν πολύ... περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας.

Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην 4η περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε. Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο».