Παναθηναϊκός – Maccabi Playtika Tel Aviv 81-86

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Maccabi Playtika Tel Aviv (81-86) στο ΟΑΚΑ μετά από παράταση σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λούκα Βιλντόζα με 15 πόντους.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 12-9, ενώ στο 6’ ξέφυγε με 15-9. Στο 8’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-12, ωστόσο στο 9’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 20-15. To 23-15 υπέρ της Maccabi Playtika Tel Aviv στο 11’΄έγινε 24-20 στο 14’, όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-24.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 47-38 στο 26’ και λίγο αργότερα σε 47-42 με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόστασή τους από το τριφύλλι με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το 49-57. Ο Παναθηναϊκός με την έναρξη της καθοριστικής περιόδου, ανέβασε και άλλο τα επίπεδα της έντασης και με 10-5 επιμέρους σκορ από το 31’ έως και το 33’ έφτασε στο -3 (59-62). Στο 36’, οι πράσινοι έκαναν το 64-66, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-66 έπειτα από την πρώτη περίοδο. Στο 38’ ο πίνακας έδειξε το 70-68 πριν η Maccabi ισοφαρίσει.

Η τέταρτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 72-72, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Εκεί, η Maccabi βρέθηκε στο 73-78 με το τριφύλλι να παραμένει κοντά (75-78). Στα 14’’ πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 82-79 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο στα 6’’ (81-82), όμως οι αντίπαλοι πήραν τη νίκη με 81-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72, 81-86 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 15 (4), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12, Αντεοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 13 (3), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.
Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντι Μπαρτλομέο 15 (5), Ριβέρο, Κοέν 3 (1), Νίμπο 12, Μπλατ 12 (1), Κόλσον 21 (1).

Σερέλης: «Είμαστε απογοητευμένοι, πρέπει να συνεχίσουμε»

Ο άμεσος συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της αναμέτρησης με την Maccabi Playtika Tel Aviv: «Είμαστε πολύ απογοητευμένοι από τον τρόπο που χάσαμε... Στο τελευταίο λεπτό χάσαμε δυο βολές, κάναμε ένα επιθετικό φάουλ και επίσης χάσαμε ένα κρίσιμο ριμπάουντ. Είναι άδικο για την προσπάθειά μας. Σχετικά με το παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα, προσπαθήσαμε... Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και νομίζω ότι το χάσαμε μόνοι μας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο παίξαμε άθλια στην άμυνα για κάποια λεπτά και για αυτό η Μακάμπι προηγήθηκε με 15 πόντους. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε και να δούμε το επόμενο παιχνίδι».

Στη συνέχεια είπε: «Είναι το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που έχουμε πολύ μικρό αριθμό φάουλ για έναν αγώνα Ευρωλίγκας. Οι διαιτητές αφήνουν την επαφή, το είδαμε με τη Μακάμπι, το είδαμε με τη Φενέρμπαχτσε. Δεν είμαστε τόσο σκληροί όσο πρέπει. Παίζουμε στην έδρα μας. Βλέπουμε ότι με το που θα κάνουμε δυο κλεψίματα ή θα βάλουμε δυο καλάθια στον αιφνιδιασμό, ο κόσμος είναι όρθιος και βοηθάει την ομάδα. Μας λείπει η σκληράδα. Και σε κάποια σημεία του αγώνα, μας λείπει η εξυπνάδα. Να έχουμε, δηλαδή, πιο καλές επιλογές, να μην δίνουμε εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει το καθαρό μυαλό που θα έπρεπε να υπάρχει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για να τελειώσουμε φάσεις και να πετύχουμε εύκολα καλάθια».

Κατέληξε, λέγοντας για τον αριθμό των βολών (21/33): «Είναι αυτό που είπα πριν. Είναι όλα μαζί. Η ομάδα παίζει υπό πίεση. Δεν είναι όλες οι βολές χαμένες από παιδιά που σουτάρουν με κακά ποσοστά. Κάποιοι αιφνιδιασμοί, κάποια σουτ ξεμαρκάριστα, μαζί με τις βολές... Όταν έχεις πίεση, όταν δεν έχεις καθαρό μυαλό, όταν νιώθεις ότι πρέπει να κερδίσεις... Όλο αυτό βαραίνει τους παίκτες, έστω και αν έχουν μάθει να παίζουν υπό αυτές τις συνθήκες».