AS Monaco – Παναθηναϊκός AKTOR 90-91

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 91-90 της AS Monaco στο Gaston-Medecin σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 9-5. Στο επόμενο λεπτό έγινε το 14-8 υπέρ του «τριφυλλιού» και στο 7’ ξέφυγε με 18-10. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-19 στο 9’ σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 11’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 26-19 με την AS Monaco να μειώνει σε 26-24 στο 12’.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 31-28 στο 13’ και στο 15’ πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (34-30). Στο 17’ η AS Monaco έκανε το 40-34, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 40-39 1,5 λεπτό πριν το τέλος ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-0 για το 47-39 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο 23’ η AS Monaco πήρε διψήφια διαφορά (53-42) και στο επόμενο λεπτό ξέφυγε με 55-42. Στο 26’ έγινε το 60-45, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 60-51 του επόμενου λεπτού. Οι πράσινοι μείωσαν σε 61-56 στο 28’ ωστόσο το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 67-56.

Η AS Monaco διατηρούσε μια διαφορά της τάξης των δέκα πόντων και στο 34’ έκανε το 78-66. Στο επόμενο λεπτό το «τριφύλλι» μείωσε σε 78-70 και στο 36’ έκανε το 80-77. Στο 37’ έγινε το 82-81 και στο 38’ οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 84-84. Η AS Monaco βρέθηκε στο 85-84 με κάτι παραπάνω από ένα λεπτό να απομένει στο ρολόι του αγώνα και 88-84 στα 52.2’’. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έφεραν το ματς στα ίσια (88-88) στα 20.1’’, οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +2 (90-88), ωστόσο ο Μάριους Γκριγκόνις με buzzer beater έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό AKTOR με 91-90.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91

AS Monaco (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (1), Μπλόσονγκεϊμ, Μπράουν 5, Ντιαλό 17 (3), Κορνελί 2, Τζαϊτέ, Γουόκερ 13 (2), Μοτεγιούνας 8 (1),Ουαταρά 3 (1), Στραζέλ, Χολ 11, Τζέιμς 16 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (3), Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17 (2), Γκραντ 2, Ναν 14 (1), Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3), Μήτογλου 12, Ερνάνγκομεθ 2, Μαντζούκας.

Αταμάν: «Χρειαζόμασταν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που θα μας δώσει μια καλή ευκαιρία για το μέλλον»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την AS Monaco: «Ξεκινήσαμε άγρια το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε καλό μπάσκετ, αλλά στο δεύτερο αρχίσαμε να κάνουμε πολλά λάθη. Ειδικά στην άμυνα. Ο Τζέιμς, ο Οκόμπο και ο Ντιάλο άρχισαν να επιτίθενται στο καλάθι μας, με αποτέλεσμα να δώσουν 28 πόντους στη AS Monaco. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκινήσαμε καλά, χρησιμοποιήσαμε τον Κέντρικ Ναν, αλλά έχασε πολλά σουτ. Του δώσαμε χρόνο για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στην τελευταία περίοδο, όταν άρχισε να παίζει το δικό του παιχνίδι, αρχίσαμε να σπάμε την άμυνα της AS Monaco. Χρησιμοποιήσαμε τον Κέντρικ Ναν και τον Κώστα Σλούκα στην πεντάδα, ο Λούκα Βιλντόσα βρήκε κάποια σημαντικά σουτ. Το παιχνίδι ήταν πολύ περίεργο. Όταν η AS Monaco ήταν στο +15, μπορούσε να το μεγαλώσει ακόμη περισσότερο.

Εμείς όμως επιμείναμε στο παιχνίδι. Στην τελευταία κατοχή, φυσικά είμαστε και τυχεροί. Μια ομάδα που έχει χάσει όμως ήδη τρεις αγώνες στην παράταση, μια νίκη με τέτοιο τρόπο, την αξίζαμε.

Ξέρουμε πως η AS Monaco ήταν επικεντρωμένη στο μαρκάρισμα του Ναν και του Σλούκα στο τέλος, οπότε χρειαζόμασταν κάτι διαφορετικό. Σχεδίασα να πάρει την μπάλα ο Μήτογλου, αλλά ήταν πολύ έξυπνος και βρήκε τον Γκριγκόνις και πήραμε ένα πολύ σωστό σουτ. Σχεδιάσαμε με αυτόν τον τρόπο το play, γιατί ξέραμε πως θα ήταν όλοι πάνω στον Ναν και τον Σλούκα.

Είναι μια σημαντική νίκη για μας, γιατί είχαμε χάσει τρεις αγώνες στην παράταση συν τον αγώνα στην Κωνσταντινούπολη. Ήμασταν εκεί! Χρειαζόμασταν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που θα μας δώσει μια καλή ευκαιρία για το μέλλον. Είναι σημαντικό να έχουμε πάνω από 50% στις νίκες για τη θέση στην κατάταξη»