Παναθηναϊκός AKTOR - Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade 82 - 65

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 82-65 του Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με 15 πόντους.

Ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 7-4, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 8-7 στο επόμενο λεπτό. Στο 6’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 11-7, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 στο 7’, ενώ στο 8’ το σκορ έγινε 18-13 υπέρ του «τριφυλλιού». Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό AKTOR προηγούμενο με 20-17 και στο 12’ ξέφυγε με 25-19.

Ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μείωσε σε 27-25 στο 15’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά στο 22’ (44-33) με τον Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade να απαντά με ένα σερί 6-0 για το 44-39 του επόμενου λεπτού. Το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 53-44 στο 25’, ενώ στο 26’ πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά (55-44). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 57-50 στο 28’, όμως στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι ξέφυγαν με 61-50 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε διαφορά 13ων πόντων (63-50), όμως στο 35’ ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μείωσε σε 67-59. Τελικά οι πράσινοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 14 (2), Ναν 6, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 9 (1), Μήτογλου 15, Ερνάνγκομεθ 4.
Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς, Χάνγκα 6, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Τόμπι 2, Μπολομπόι 15 (1), Νέντοβιτς 15 (1), Γκιεντράιτις 1, Ντος Σάντος 12 (2).

Αταμάν: «Καλή νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με την Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade: «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά. Θέλαμε να βάλουμε πίεση στον Τεόντοσιτς, ο οποίος στο προηγούμενο ματς ήταν MVP της αγωνιστικής με 14 ασίστ και 27-30 πόντους. Με τον Καλαϊτζάκη ο οποίος έκανε καλή δουλειά και τον κρατήσαμε και τον βγάλαμε εκτός παιχνιδιού. Και αυτό ήταν το κλειδί του αγώνα. Επίσης το ίδιο προσπαθήσαμε και με τον Νεντοβιτς και ελέγξαμε το ματς. Δεν κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας στην επίθεση, χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ και τα ποσοστά μας δεν ήταν και τα καλύτερα, αλλά η άμυνα μας ήταν εξαιρετική. Ο Ερυθρός Αστέρας σημείωσε 98 πόντους στο προηγούμενο ματς και σήμερα 65. Έχει παίκτες που είναι σταρ και έπρεπε να ήμαστε επιθετικοί στην άμυνα. Κάποια παιχνίδια πρέπει να τα πάρεις κι έτσι. Είναι πολύ καλή νίκη για εμάς και στο πρώτο μισό της Euroleague τερματίσαμε στην 4η θέση, κάτι που είναι που θέλουμε στην παρούσα φάση».

Αναφορικά με τη βελτίωση των πρασίνων στα ριμπάουντ, είπε: «Στην πραγματικότητα η ομάδα σήμερα ήταν πολύ επιθετική μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Πηγαίναμε με ορμή στα ριμπάουντ, ειδικά όταν τους αναγκάζαμε να κάνουν δύσκολα σουτ. είναι και κάτι δύσκολο να πάρεις τα ριμπάουντ. Δεν κάναμε κάποια προετοιμασία. Πιστεύαμε ότι θα βγει από την άμυνα μέσα από την επιθετικότητά μας. Πρέπει να καταλάβουμε ότι κάποιες φορές οι νίκες θα έρθουν και μέσα από την άμυνα, τα hustle plays, τα ριμπάουντ και όχι από την επίθεση».

Σχετικά με την παρουσία του Φατίχ Τερίμ ανέφερε: «Ο Φατίχ Τερίμ είναι φίλος μου, αδερφός μου εδώ και χρόνια. Είναι κάτι σαν μεγάλος αδερφός μου, γιατί είναι πιο μεγάλος από μένα. Μιλούσαμε κάθε φορά και έχουμε μεγάλο σεβασμό ο ένας στον άλλον. Και μου έκανε μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη όταν με πήρε και μου είπε ότι έρχεται στην Αθήνα. Ήμουν στην Κωνσταντινούπολη για μια μέρα και όταν με πήρε δεν κατάλαβα και νόμιζα ότι έρχεται για την Πρωτοχρονιά μαζί με την οικογένειά του. Και μετά μου εξήγησε. Ο Τερίμ είναι ο πιο πετυχημένος και ο καλύτερος προπονητής στην Τουρκία. Έχει κερδίσει πρωταθλήματα, το UEFA έχει πολλές επιτυχίες με την εθνική Τουρκίας. Έχει κερδίσει πολλούς τίτλους. Αλλά πέρα από τα άλλα είναι και σπουδαίος χαρακτήρας. Υποστηρίζουμε και την ίδια ομάδα, τη Γαλατασαράι και τον προσκάλεσα σήμερα να είναι με την οικογένειά μου στο γήπεδο. Εύχομαι να περάσουμε και οι δύο υπέροχες στιγμές στην Αθήνα».

Τέλος, για τον Κώστα Αντετοκούνμπο τόνισε: «Ο Κώστας έχει βοηθήσει την ομάδα πολύ τις τελευταίες 2 βδομάδες. Το έκανε και με τη Βιλερμπάν και με τη Μονακό. Στα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος ξεκινάει βασικός. Είναι κάτι που του δίνει αυτοπεποίθηση. Είναι σημαντικό που έχει καταλάβει ποιος είναι ο ρόλος και πιστεύω ότι όσο βελτιώνεται στην άμυνα και στα ριμπάουντ θα βοηθάει ακόμα περισσότερο την ομάδα».