Μαρούσι - Παναθηναϊκός AKTOR 79-92

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Αμαρουσίου με 92-79 σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λούκα Βιλντόσα με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4' βρέθηκε να προηγείται με 10-2, ενώ στο 6' ξέφυγε με  16-5. Στο 9' οι πράσινοι έκαναν το 26-11, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-12. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-19 στο 12' και σε 33-24 στο επόμενο λεπτό. Στο 17' ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 44-29 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-37.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 4-0 για το 55-37 του 22' και στο 24' έκαναν το 59-39. Στο 27' η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους (46-70) και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 75-56.

Το Μαρούσι μείωσε σε 75-61 στο 32', αλλά και σε 68-78 με 3’24’’ να απομένουν στο ρολόι! Στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 86-71, με το Μαρούσι να επιχειρεί να πλησιάσει και τους πράσινους να διατηρούν απόσταση από τους γηπεδούχους. Στο 39’ οι παίκτες του Αταμάν έγραψαν το 92-74, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 92-79.

Τα δεκαλεπτα: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92

Μαρούσι (Λημνιάτης): Σιμπάντε 13 (3), Χιλ 6, Στασινός 2, Τζούστον 6, Μπόγρης, Μπρίσκοου 5 (1), Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 6, Νικολαΐδης 7 (1), Ιορδάνου 3 (1), Γούνταρντ 14 (1), Γιαννόπουλος 17 (4)

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 8, Βιλντόσα 19 (5), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 8,  Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 5 (1), Ναν 12 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου, Ερνανγκόμεθ 11 (1), Γκριγκόνις 16 (3), Μαντζούκας 7 (1)

Αταμάν: «Κλείσαμε τη χρονιά αήττητοι στο ελληνικό πρωτάθλημα, θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με το Μαρούσι: «Όπως σε όλα τα ματς του πρωταθλήματος, πήραμε σοβαρά το ξεκίνημα του αγώνα. Αρχίσαμε το παιχνίδι με βασικούς παίκτες, ήμασταν επιθετικοί. Βρήκαμε σημαντική διαφορά στην 1η περίοδο και στραφήκαμε στους πιο νέους παίκτες μας. Έτσι, κρατήσαμε λεπτά παικτών που αγωνίζονται για αρκετή ώρα στην Euroleague, λίγο πριν από μια διπλή αγωνιστική στην Ισπανία. Πήραμε ακόμα μία νίκη και κλείσαμε τη χρονιά αήττητοι στο ελληνικό πρωτάθλημα. Φυσικά, θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την νίκη».