Νίκη στην πρεμιέρα οι έφηβοι

Η ομάδα εφήβων του Παναθηναϊκού βρίσκεται στην Καβάλα όπου σήμερα στο κλειστό της Καλαμίτσας πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες της πρώτης μέρας της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματων.

Οι «πράσινοι» έφτασαν εύκολα στη νίκη επί του ΑΓΣ Ιωαννίνων, όπως δείχνει και το τελικό 81-45. Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο, τον οποίο μετουσίωσε σε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (40-20). Ο Κώστας Παπαδόπουλος είδε τους παίκτες του να συνεχίζουν με την ίδια σοβαρότητα, με μεγάλη έμφαση στην άμυνα και καλές συνεργασίες στην επίθεση, ως το τελικό 81-45.

Παναθηναϊκός-ΑΓΣ Ιωαννίνων 81-45

Δεκάλεπτα: 18-8, 40-20, 59-32, 81-45

Διαιτητές: Δημόπουλος-Δεληγιαννίδης

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Θώδης 16, Σπυρόπουλος 7 (1), Δρακόπουλος 10 (1), Δαφάλιας 4, Σοροπάνης, Γόντικας 10, Λυμπέρης, Κακαργιάς 2, Δημακόπουλος 9, Ζούμπος 15 (2), Γιαννίκος 6, Καραμαλέγκος 2

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Τσακανίκας 4, Μπούνας, Μακρής 4, Τζανής, Θωμάι 8, Μάντζιος 14, Κύρκος 3, Λαμπρόπουλος 2, Καραμπίνης, Αναγνωστάκης 10

Τα άλλα αποτελέσματα: Πιερικός Αρχέλαος-Εργοτέλης 51-67, Ίκαρος Καλλιθέας-Μαντουλίδης 78-69.

Το αυριανό πρόγραμμα: 16.00 Πιερικός Αρχέλαος-Ίκαρος Καλλιθέας, 18.00 Εργοτέλης-Παναθηναϊκός, 20.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Μαντουλίδης